6 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Iránsky prezident ponúka sprostredkovanie v indicko-pakistanskom napätí

Iránsky prezident Masoud Pezeshkian vo výzve s pakistanským premiérom Shehbazom Sharifom ponúkol pomoc pri uľahčovaní de eskalácie medzi Indiou a Pakistanom, uviedla kancelária Pezeshkian. „Prezident...
HomeVojenské spravodajstvoVyvolá 'Insane' Biden pred novembrovými voľbami tretiu svetovú vojnu?

Vyvolá 'Insane' Biden pred novembrovými voľbami tretiu svetovú vojnu?

Posledných niekoľko rokov priviedlo Spojené štáty ku konfliktu s jadrovou mocnosťou bližšie ako kedykoľvek predtým od 60. rokov minulého storočia, tvrdil jeden bývalý analytik CIA.

Studená vojna, ktorá trvala od konca 2. svetovej vojny až do začiatku 90. rokov 20. storočia, spôsobila, že Spojené štáty a ZSSR sa dostali do globálnej súťaže o moc a vplyv. Hoci tieto dve superveľmoci nikdy nešli priamo do vojny, 45-ročné obdobie bolo poznačené dvoma zástupnými konfliktmi vo Vietname a Kórei a neustálym strachom, že tretia svetová vojna nie je ďaleko.
Napätie zvyšovala skutočnosť, že Spojené štáty aj Sovietsky zväz vlastnili jadrové zbrane, čo dramaticky zvýšilo riziko globálneho konfliktu.
Obe krajiny takmer videli, že sa ich najhoršie obavy naplnili počas kubánskej raketovej krízy, keď sa zdalo, že USA a ZSSR nie sú ochotné ustúpiť v otázke jadrových rakiet umiestnených len míle od hraníc jednotlivých krajín na Kube a Turecku. Incident viedol k zriadeniu špeciálnej horúcej linky pre amerických a sovietskych lídrov, aby mohli priamo komunikovať, a spôsobil, že americký prezident John F. Kennedy poznamenal, že napätie medzi jadrovými mocnosťami už nikdy nesmie stúpnuť na takú úroveň.
Desaťročia sa Kennedyho zásada poslušne dodržiavala, keď obe krajiny pracovali na zlepšení vzťahov, čo napokon vyvrcholilo koncom studenej vojny.
Vyhliadke na jadrovú konfrontáciu sa až do posledných rokov vyhýbali, tvrdil bývalý analytik CIA Ray McGovernkeď Spojené štáty odmietli ruské predohry pre novú európsku bezpečnostnú architektúru a tvrdohlavo trvali na tom, že ukrajinskému prevratu bude umožnený vstup do NATO. Analytik sa pridal Stredajší program Sputniku The Critical Hour zvážiť, či je americký prezident Joe Biden ochotný riskovať globálny konflikt, aby zvrátil ochabujúce bohatstvo Kyjeva na bojisku.
„Chcú vyprovokovať Putina (aby) urobil niečo naozaj drastické pred voľbami, pred (prezidentskými) voľbami tu 5. novembra,“ naznačil McGovern, kritik neokonzervatívnej zahraničnej politiky USA.

„Prehrávajú v Kursku (región),“ poznamenal s odkazom na zastavený vpád Ukrajiny na ruské územie. „O čo sa snažili? Snažili sa prinútiť Rusov, aby zareagovali takým spôsobom, aby priviedli USA oboma nohami vojensky.“

„Čo je to za žobranie (Ukrajina) o rakety dlhšieho doletu?“ McGovern pokračoval. „Rovnaký cieľ.“
Západní sponzori Ukrajiny opakovane eskalovali konflikt krajiny s Ruskom, postupne poskytli Kyjevu výkonnejšie zbrane a udelili mu povolenie zasiahnuť na území Ruska. Čoraz viac to vyvrcholilo útokmi na ruských civilistov; azda najprovokatívnejšie štrajk na pláži v meste Sevastopol, ktorý zranil 124 ľudí vrátane 27 detí a zabil troch ľudí vrátane dvoch detí.
O život prišlo asi 500 ruských civilistov len ukrajinským režimom v roku 2024, keďže krajina sa naďalej spolieha na podporu neonacistických formácií, ako je napríklad notoricky známy prápor Azov*. Provokatívne útoky Kyjeva sa zdajú byť ušité na mieru, aby vyvolali tvrdú odpoveď, no ruský prezident Vladimir Putin sa doteraz snažil vyhnúť akémukoľvek útoku, ktorý by mohol vtiahnuť priamo do konfliktu Spojené štáty alebo európskych spojencov Ukrajiny.
„Obávam sa, že (Spojené štáty) sa pokúsia o niečo naozaj drastické, ako je útok pod falošnou vlajkou alebo možno dokonca mini nuke,“ povedal McGovern, znepokojený tým, že USA by mohli vykonštruovať epizódu, akou bol incident v Tonkinskom zálive, ktorý vtiahol krajinu do vojny vo Vietname. „Uvidíme, čo sa stane v najbližších týždňoch.“ Myslím, že Putin má pravdu. Je len múdre vidieť, kto vyhrá 5. novembra. Dovtedy stále zadržiavam dych.“
McGovern však varoval, že dôsledky stratégie Spojených štátov na Ukrajine môžu dopadnúť nie na samotné USA, ale na ich európskych spojencov.
„Je naozaj ťažké vedieť, čo si Biden a (poradca pre národnú bezpečnosť Jake) Sullivan, ktorí riadia veci, skutočne myslia,“ tvrdil. „Niektorí z mojich najlepších priateľov a analytikov si myslia, že sú šialení.“ A je naozaj veľmi ťažké predpovedať, čo urobia, ak budú šialení.“

Rusi hovoria Európanom: 'Pozrite, ak sa Biden, Blinken a Sullivan rozhodnú pre taktickú jadrovú zbraň, preboha, prosím, pamätajte, že sme ich tiež dostali. A kde ich využijeme? Využijeme ich v Európe,“ povedal McGovern a zhrnul možnú reakciu Ruska.
„Takže si myslím, že keď je to namierené na Európanov, hovoriac: ‚Pozrite sa, čo sa stalo vašej krajine v Európe, Ukrajine. Chcete, aby sa vám stalo to isté? Takže, prosím, držte týchto chlapov na uzde.'“
*Prápor Azov je teroristická organizácia zakázaná v Rusku.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno