17.5 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Ukrajinský agent Intel Kuzin sa priznáva vinným z teroristického útoku, ktorý zabil ruského generála

MOSKVA (Sputnik) - Ignat Kuzin sa plne priznal k uskutočneniu teroristického útoku, ktorý zabil generála poručíka Yaroslava Moskalika, zástupkyňu hlavnej operačnej riaditeľstva generálneho personálu...
HomeNezaradenéVývoj na zosadenie petrodolára z trónu už prebieha

Vývoj na zosadenie petrodolára z trónu už prebieha

Saudská Arábia a ďalší producenti ropy sa v obchode s energiou postupne odkláňajú od amerického dolára, čo je krok, ktorý by nakoniec mohol zosadiť z trónu „petrodolár“ a podkopať americký finančný systém, uviedli medzinárodní politickí a ekonomickí analytici pre Sputnik.

Saudská centrálna banka sa pripojila k projektu digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), mBridge, aby umožnila okamžité cezhraničné platby.
Medzitým takzvaná „petrodolárová dohoda“ uzavretá medzi USA a Saudskou Arábiou v roku 1974 údajne vypršala 9. júna 2024. Washington ani Rijád tieto fámy doteraz nepotvrdili.
Tento vývoj sa považuje za predzvesť možného zániku dolára v globálnom obchode s ropou.

„Tieto dva významné zmeny slúžia jednému strategickému účelu, ktorým je Saudskej Arábii poskytnúť flexibilitu v jej budúcich transakciách s ropou v dolároch,“ Dr Mamdouh G. Salameh, medzinárodný ropný ekonóm a globálny energetický expert, povedal Sputniku. „Úplne povedané, Saudskej Arábii to umožní prijať petroyuan ako platbu za vývoz ropy do Číny bez toho, aby sa zdalo, že by to urážalo Spojené štáty. Škody petrodoláru ako globálnej ropnej mene od roku 1973 sú však nevyčísliteľné, najmä keď celý záliv Krajiny Rady pre spoluprácu (GCC) nasledujú príklad, ako sa všeobecne očakáva.“

Na základe špeciálnej dohody dostal Rijád pred 50 rokmi príležitosť kúpiť americké štátne dlhopisy, čím sa obišiel konkurenčný ponukový proces. Výmenou Saudská Arábia súhlasila s predajom svojej ropy v dolároch a investovaním výnosov do amerického dlhu; následne Rijád presvedčil ostatných členov OPEC, aby ho nasledovali.
„Petrodolárový obchod“ bol uzavretý niekoľko rokov po tom, čo Nixonova administratíva ukončila konvertibilitu amerického dolára na zlato, čím sa Bretton Woods systém zmenil na fiat. Predtým, v roku 1944, sa americkí partneri dohodli na naviazaní svojich mien na dolár, ktorý bol zase fixovaný na zlato. V rámci americko-saudskoarabskej dohody sa dolár „naviazal“ na ropu.

Producenti ropy a ich zákazníci sa vzďaľujú od dolára

Podľa niektorých odhadov je takmer 80 percent celosvetového predaja ropy ocenených v dolároch. Rusko, Irán, Saudská Arábia, Čína a ďalšie krajiny však v obchode s energiou čoraz viac prechádzajú na miestne meny.
V roku 2022 Saudská Arábia a Čína údajne rokujú o urovnaní časti svojich ropných obchodov v jüanoch. V januári 2023 saudskoarabský minister financií Mohammed Al-Jadaan oznámil, že kráľovstvo je otvorené používaniu iných mien ako dolára pri obchodovaní s energiou.
„Neexistujú žiadne problémy s diskusiou o tom, ako vyriešime naše obchodné dohody, či je to v americkom dolári, či je to euro, či je to saudský rijál,“ Al-Jadaan povedal Bloomberg TV 17. januára 2023. „Nemyslím si, že mávneme rukou alebo nevylúčime akúkoľvek diskusiu, ktorá pomôže zlepšiť obchod na celom svete.“
V novembri 2023 Čína a Saudská Arábia podpísali dohodu o výmene národnej meny v hodnote 7 miliárd dolárov, aby uľahčili vzájomnú hospodársku spoluprácu, uvádza Bloomberg.
O mesiac neskôr Wall Street Journal uviedol, že odhadom 20 percent globálnych obchodov s ropou bolo v roku 2023 uzavretých v iných menách ako dolároch. Salameh však verí, že toto číslo bude ešte vyššie.

„S takmer 12 miliónmi barelov ropy denne (mbd), ktoré vyvážajú krajiny GCC pod vedením Saudskej Arábie do Číny a ázijsko-pacifického regiónu, Čína platí v petrochuanoch za dovoz ropy v objeme 13 mbd, Rusko predáva 8,5 mbd ropy a ropné produkty v rubľoch aj petrojuanoch a India platí v rupiách za dovoz 5 mbd, to znamená, že najmenej 52 % svetového obchodu s ropou (môže byť) predaných v iných menách ako je dolár,“ naznačil ropný expert.

„Odhadom to bude predstavovať stratu 40 % podielu petrodolára na globálnom obchode s ropou. Vážne to podkope americký finančný systém aj dolár, ktorý by nakoniec mohol stratiť jednu tretinu až polovicu svojej súčasnej hodnoty. Ďalším vážnym faktorom za saudským krokom sú obavy o zdravie dolára,“ poznamenal Salameh.

Digitálne cezhraničné platby na rozviazanie rúk Saudskej Arábie

Rozhodnutie Saudskej Arábie stať sa účastníkom platformy mBridge podľa nej pravdepodobne uľahčí dedolarizáciu obchodu s ropou. Faisal Alshammeripolitický analytik a publicista pre Makkah NewsPaper a Arab News.
„Platforma centrálnej digitálnej banky (CBDC) je zdieľaná medzi mnohými zúčastnenými centrálnymi bankami a komerčnými bankami, pretože je postavená na technológii distribuovanej účtovnej knihy (DLT), ktorá umožňuje okamžité zúčtovanie cezhraničných platieb a devízové ​​transakcie,“ povedal Alshammeri pre Sputnik.

„Saudská Arábia sa pripája k viac ako 26 pozorujúcim členom vrátane Juhoafrickej rezervnej banky, ktorá dostala zelenú ako člen tento mesiac. Saudská Arábia sa pripojila k mBridge – iniciatíve centrálnej banky v oblasti digitálnej meny (CBDC) pre medzinárodný obchod – ako plnohodnotným účastníkom, a to vytvorí pôdu pre širšie platby v miestnej mene pre obchod s ropou medzi Čínou a Saudskou Arábiou, aj Saudská Arábia bude akceptovať platby za svoju ropu v nedolárových menách doláre museli prijať tento nový ekonomický fakt.“

Aby sa veci ešte viac skomplikovali, nedávny vývoj sa formuje, keď americký štátny dlh narástol nad 34 biliónov dolárov, čo stálo americké ministerstvo financií na úrokoch neuveriteľných 660 miliárd dolárov (2023), podľa Peter G. Peterson Foundation. Medzitým hrubý úrok krajiny (ktorý zahŕňa platby za štátny dlh a vnútrovládne platby za dlh držaný vládnymi účtami) dosiahol v roku 2023 podľa subjektu 879 miliárd USD. Podľa Salameha táto situácia narúša dôveru globálnych investorov v americký dolár a podporuje dedolarizáciu.

„Ekonomika Spojených štátov čelí mnohým problémom,“ zopakoval Alshammeri. „Saudská Arábia zachováva neutralitu voči vnútorným problémom ktoréhokoľvek národa na svete. Negatívny ekonomický vývoj USA poškodzuje podniky na celom svete a znižuje dôveru spotrebiteľov v krajinách voči USA.“

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno