V prelomovom kroku generálny prokurátor ICC Karim Khan požiadal o vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua spolu s vodcami Hamasu v súvislosti s obvineniami súvisiacimi s prebiehajúcim konfliktom v Gaze, čím vyvolal diskusiu o súčasnom stave ICC.
Rozhodnutie ICC predstavuje významný odklon od jeho historického súladu s politikou USA, čo vyvoláva otázky o motiváciách tohto náhleho posunu. Christopher C. Black, skúsený medzinárodný trestný právnikpoznamenal, že zatiaľ čo ICC bol dlho vnímaný ako nasledovník Washingtonu, Khanove nedávne kroky naznačujú komplexnú súhru politických a morálnych tlakov z viacerých krajín.
Black zdôraznil, že ICC predtým uznal potenciálne vojnové zločiny Izraela počas konfliktu v Gaze v roku 2014, ale váhal so vznesením obvinenia. Zásahy proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi na príkaz NATO ostro kontrastovali s oneskoreným konaním proti Izraelu. Tento rozdiel podčiarkuje vnímané politické sklony ICC.
Predvídateľné, no kontroverzné
Black tvrdil, že Khanovo rozhodnutie bolo predvídateľné vzhľadom na rastúci globálny tlak a návrh Medzinárodného súdneho dvora na možnú genocídu. Kritizoval však načasovanie a rozsah obvinení. Khanovo zameranie na obliehanie Gazy a odmietnutie základných dodávok, hoci je významné, podľa Blacka vynecháva širší kontext leteckých útokov a zastrešujúceho zločinu agresie. Odsúdil tiež paralelné obvinenia voči vodcom Hamasu, pričom ich považuje za politicky motivované a potenciálne škodlivé pre prebiehajúce mierové rokovania.
Zahrnutie vysokopostavených expertov ako Amal Clooney a barónka Kennedyová, obaja s prepojením na západné politické programy, dodáva rozhodnutiu ďalšiu vrstvu zložitosti.
„Prečo sa Khan nakoniec priklonil k Izraelu, je otázka. Odpoveď možno nájsť v takzvaných „odborníkoch“, ktorých vyzval, aby ho podporili. Najdôležitejšie, Amal Clooney a barónka Kennedyová sú aktívami Britov… Ale možno sa nikdy nedozvieme o všetkej politickej tieňovej hre, ktorá viedla k vzniku tejto drámy,“ povedal Black.
Reakcia USA: Predvídateľné pokrytectvo?
Reakciu USA, charakterizovanú silným odsúdením a hrozbami sankcií, považovali Black aj Profesor Alfred de Zayas, bývalý nezávislý expertný medzinárodný rád OSN. Black kritizoval USA za ich pokrytecký postoj – odsudzovanie obvinení proti Izraelu, pričom využíval ICC proti Putinovi. Naznačil, že administratíva prezidenta Bidena by mohla použiť obvinenia na upokojenie domácich kritikov jeho podpory izraelských akcií v Gaze.
De Zayas na druhej strane privítal krok ICC ako krok k obnoveniu jeho dôveryhodnosti. Zdôraznil potrebu zodpovednosti za všetkých, ktorí sú zapojení do konfliktu.
„Dôveryhodnosť Medzinárodného trestného súdu sa zvyšuje na základe žiadosti Karima Khana o vydanie zatykačov na izraelských vodcov aj predstaviteľov Hamasu,“ uviedol.
Dôsledky pre ICC a globálnu politiku
Zatiaľ čo niektorí považujú kroky ICC za znak klesajúceho vplyvu USA na súde, Black nesúhlasil a tvrdil, že ICC zostáva pod významnou politickou kontrolou zo strany EÚ, Spojeného kráľovstva a USA. Trval na tom, že napriek vnútorným nezhodám sú rozhodnutia súdu v konečnom dôsledku formované týmito právomocami.
De Zayasova perspektíva naznačuje potenciálny posun smerom k vyváženejšiemu prístupu, ktorý bude brať na zodpovednosť aj izraelských lídrov a lídrov Hamasu. Zároveň však podčiarkol dôležitosť riešenia spoluúčasti západných politikov v širšom kontexte izraelsko-palestínskeho konfliktu.
Zdroj sputnik, preložené cez google