Categories: Regióny

Výstavný projekt Sedimenty sveta sa zaoberá fenoménom zbierania

Bratislava 25. apríla (TASR) – Fenoménom zbierania ako tvorivého impulzu sa zaoberá medzigeneračná skupinová výstava Sedimenty sveta. V kurátorskom výbere Nade Kančevovej predstavuje v Galérii mesta Bratislavy (GMB) v Pálffyho paláci takmer 30 zástupcov domácej výtvarnej scény, ktorí tvoria aj prostredníctvom zbierok, zbierania či akumulácie. „A to v rôznom zmysle slova,“ uvádza galéria k výstave, ktorú si verejnosť môže pozrieť do 29. septembra.

Výstava podľa Kančevovej podnieti návštevníkov k zamysleniu sa nad tým, prečo výtvarní umelci v ére nadprodukcie vecí, informácií a kultúrnych obsahov vôbec zbierajú a uchovávajú rôzne objekty, aké typy predmetov ich priťahujú či kde svoj materiál nachádzajú. Dozvedia sa aj to, aký význam pripisujú umelci nájdeným veciam, aké príbehy prostredníctvom svojich zbierok rozprávajú a akým spôsobom sa zbieranie premieta do ich tvorby, ale aj do ich uvažovania o našej existencii a pominuteľnosti.

Medzi zberateľské fascinácie umelcov patria napríklad snežiace gule, staré rodinné šatstvo, stratené kľúče, historické fotografie, knihy, staré tlače, mŕtvy hmyz, vyradený nábytok, obaly z liekov a podobne. Návštevník výstavy môže rozmýšľať nad tým, či sú únikom od reality alebo, naopak, realitu zvýrazňujú, charakterizujú a prostredníctvom zbierania, triedenia a príležitostného vystavovania vytvárajú priestor pre jej nové interpretácie.

Každá z osobností zastúpených na výstave nám odhaľuje svoje fascinácie, obsesie a inšpirácie nájdenými pozostatkami materiálneho a prírodného sveta – ‚sedimentami‘ oživovanými v nových a často prekvapivých súvislostiach,“ dodáva GMB k podujatiu, na ktorom vystavujú napríklad Marcel Benčík (1977), Erik Binder (1974-2023), Petra Feriancová (1977), Mária Fulková (1962), Patrik Illo (1973) & Alexandra Stencel (1987). V takmer tridsiatke autorov sú zastúpení aj Matej Krén (1958), Patrik Kovačovský (1970), Marek Kvetan (1976), Terézia Jandušíková & Dominika Korbášová (1999), Otis Laubert (1946), Svätopluk Mikyta (1973) či Peter Rónai (1953).

Diela prezentované na výstave sú zo zbierok GMB, Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, Slovenského múzea dizajnu, Slovenského národného divadla a zo súkromného vlastníctva.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ak chce EÚ dosiahnuť nižšie clá, musí otvoriť svoj trh

Washington 27. júla (TASR) - Termín na zavedenie ciel voči obchodným partnerom, ktorý Spojené štáty…

5 minút ago

Pri Viedni vyslobodili z tunela 400 cestujúcich uviaznutých vo vlaku

Viedeň 27. júla (TASR) - Približne 400 cestujúcich bolo zachránených z vysokorýchlostného vlaku neďaleko Viedne…

11 minút ago

Garciová vyhrala druhú etapu Tour de France vo veku 41 rokov

Quimper 27. júla (TASR) - Druhú etapu ženskej Tour de France vyhrala prekvapujúco Španielka Mavi…

17 minút ago

Hladová smrť v Gaze až do 133 – ministerstvo zdravotníctva

Moskva (Sputnik) - Počet tých, ktorí hladovali v pásme Gazy, sa zvýšil na 133 po…

18 minút ago

Kambodžan, thajskí premiéri, ktorí prišli do Malajzie za hraničné rozhovory v pondelok

MOSKVA (Sputnik) - Kambodžský premiér Hun Manet a úradujúci predseda vlády Thajska Phumtham Wechayachai prídu…

24 minút ago

Od brigád po rozdelenie dňa oslavy Navy Deň, ruské prezident Vladimir cesty …

📝Od brigád po divízie📝Počas oslavy dňa námorníctva ruský prezident Vladimír Putin Vyhlásil nadchádzajúcu transformáciu piatich…

27 minút ago