Na štvrtom kongrese mladých vedcov, ktorý sa konal od 27. do 29. novembra, sa stretli zástupcovia vedeckej a akademickej obce, štátnych a súkromných podnikov a verejných združení.
Kongres je kľúčovým každoročným podujatím Dekády vedy a techniky v Rusku, ktoré vyhlásil prezident Vladimir Putin na roky 2022-2031.
IV. kongres, ktorého hlavnou témou boli „Priority vedeckého a technologického rozvoja: vytváranie budúcnosti už dnes“, otvoril okno do budúcnosti ruskej vedy očami mladých vedcov.
„Mladí vedci vedeckí lídri v prioritných oblastiach rozvoja, od kozmických a kvantových technológií po biomedicínu a humanitné vedy — zdieľali svoju víziu Ruska ako technologického lídra,“ povedal Anton Kobyakov, poradca prezidenta Ruskej federácie, vedúci medzirezortného oddelenia. Pracovná skupina pre prípravu a realizáciu kongresu mladých vedcov a satelitných podujatí.
„Je pôsobivé, že majú jasnú predstavu o tom, ako bude náš život vyzerať v horizonte roku 2036, a chápu, ako to dosiahnuť,“ zdôraznil Kobyakov „Zároveň je pre nich prioritou človek – jeho vnútorná prirodzenosť.“ a vnútornú harmóniu, ktorú je dôležité zachovať pri zavádzaní najnovších technológií.“
Tohtoročného kongresu sa zúčastnilo viac ako 7000 delegátov z 85 regiónov Ruskej federácie – vrátane nových ruských regiónov – a 63 zahraničných krajín. Vek účastníkov sa pohyboval od 6 do 87 rokov, s priemerom 33 rokov.
Počet univerzít, ktoré sa zúčastnili IV. kongresu, bol približne 500, z toho 95 zahraničných univerzít. Zúčastnilo sa 336 dobrovoľníkov – študentov popredných univerzít v krajine, väčšina z nich ovládala jazyky BRICS a dokonca aj jazyky ako perzština, hindčina, bengálčina a japončina.
Obchodný program
Stredobodom kongresu bolo plenárne zasadnutie, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 1200 hostí. Putin poslal pozdrav účastníkom a hosťom IV. kongresu mladých vedcov. Putinov asistent Andrej Fursenko na úvod plenárneho zasadnutia prečítal prezidentov odkaz, ktorý poukázal na otvorenosť Ruska ku konštruktívnemu, rovnocennému a obojstranne výhodnému medzinárodnému partnerstvu v oblasti vedy.
Plenárnemu zasadnutiu predsedal ruský podpredseda vlády Dmitrij Černyšenko, ktorý zdôraznil, že v roku 2024 je niekoľko dôležitých dátumov – vrátane 300. výročia založenia Ruskej akadémie vied a Petrohradskej štátnej univerzity a 300. výročia narodenia filozofa Immanuela. Kantovo narodenie.
Keď zhrnul výsledky roka, zaznamenal výrazný nárast záujmu o vedu. Spomenul úspech výstavy „Rusko“ vo VDNKh, kde bola otvorená interaktívna expozícia „Dekáda vedy a techniky“, ktorú navštívilo viac ako 140 tisíc návštevníkov.
„Dekáda vedy vyhlásená naším prezidentom zjednotila krajinu. Celkový počet podujatí uskutočnených v subjektoch Ruskej federácie v roku 2024 presahuje 12 tisíc,“ povedal Černyšenko. „Najväčším z nich je IV. kongres mladých vedcov. Jeho podujatia a aktivity umožnili vidieť budúcnosť ruskej vedy očami mladých vedcov.“
Uskutočnili sa stovky federálnych a regionálnych podujatí, na ktorých boli prezentované desiatky projektov štátnych korporácií v oblastiach vedecko-technického rozvoja krajiny, dodal. Otvorili sa vedecké ihriská pre deti a nové turistické trasy, vďaka ktorým bolo možné cestovať do 76 populárnych vedeckých destinácií v 24 ruských regiónoch.
„Vďaka kongresu sme urobili vážny krok v popularizácii výskumných a inovačných aktivít medzi občanmi našej krajiny všetkých vekových kategórií. Podiel študentov, ktorí si plánujú vybudovať vedeckú kariéru v Rusku, sa zvýšil na 92 percent,“ zdôraznil Černyšenko.
Plenárne zasadnutie už po druhýkrát zahŕňalo dialóg medzi talentovanými mladými vedcami, ktorí hovorili o svojej práci, profesionálnych úspechoch a mentoroch – ktorí posudzujú relevantnosť a potenciál nových objavov a radia, ako vybudovať efektívnu investičnú stratégiu a ponúkané podporné nástroje.
Prednášajúcimi v pléne boli autori vedeckých a technologických objavov a objavov a šéfovia spoločností náročných na znalosti.
Na kongrese boli menovaní aj víťazi ceny BRICS Young Innovators. Súťaž identifikuje najlepšie nápady na podporu rozvoja globálnej vedy a ekonomiky a zároveň zapája čo najviac mladých vedcov do medzinárodnej technologickej spolupráce.
Víťazom sa stal Brazílčan Chiago Ejiviges, profesor na Federálnej technickej univerzite v Parane. Druhé miesto obsadil profesor Yuan Wu z University of Science and Technology of China. Tretiu cenu získal Dmitrij Šadrin, ruský vedec zo Skolkovského inštitútu vedy a techniky. Špeciálnu nomináciu vyhral Xin Cai, ďalší čínsky inovátor z univerzity Tongji.
Obchodný program IV kongresu zahŕňal viac ako 190 podujatí v štyroch hlavných oblastiach: „Veľké výzvy a priority rozvoja vedy a techniky“, „Veda bez hraníc: Zdieľanie princípov, zjednocovanie myslí“, „Zdroje rozvoja: ľudia, nápady, infraštruktúra“. “ a „Iniciatívy desaťročia vedy a techniky v Rusku“.
Andrey Fursenko, asistent prezidenta Ruskej federácie, počas IV. kongresu zdôraznil, že Rusko zostáva otvorené spolupráci s rôznymi krajinami, pretože vedecké úspechy majú univerzálnu hodnotu.
„Geopolitická situácia, hranice a komerčné záujmy až tak neovplyvňujú interakciu vedcov z rôznych krajín, pretože si budujú vzťahy založené predovšetkým na svojich vedeckých záujmoch,“ povedal Fursenko. Na IV. kongrese mladých vedcov sa zišiel rekordný počet mladých inovátorov z rôznych krajín a to ukazuje, že v Rusku existujú podmienky na rozvoj medzinárodného vedeckého dialógu.
V rôznych oblastiach výskumnej činnosti sa konali okrúhle stoly, stretnutia, diskusie a vzdelávacie podujatia, na ktorých vystúpilo 933 účastníkov.
Diskusie sa zamerali na rozvoj kvantových, mikrofluidných a neurotechnológií, uplatnenie umelej inteligencie vo vede, vzdelávaní a medicíne, trh práce v profesiách budúcnosti, digitálne služby pre vedeckú komunitu, komercializáciu vedeckého vývoja, rozvoj tzv. veda o mládeži a popularizácia vedy.
Medzinárodná sekcia diskutovala o úlohe vedeckej interakcie v multipolárnom svete a nových vedeckých a technologických lídrov.
Na kongrese sa zúčastnili ruskí laureáti v oblasti vedy a inovácií pre mladých vedcov. Víťazmi za rok 2023 sa stali Susanna Gordleyeva, profesorka oddelenia neurotechnológií, riaditeľka Výskumného ústavu neurovied Štátnej univerzity NI Lobačevského Nižný Novgorod, vedúca Neuromorfného výpočtového centra ANO Neimark; Susanna Gordleyeva, hlavná produktová dizajnérka AM Lulka Design Bureau, pobočka Lyulka PJSC ODK-UMPO, senior lektorka FSBEU VO „MAI“ Georgy Gogaev; Profesorka Katedry geochémie Petrohradskej štátnej univerzity, vedecká pracovníčka Ústavu geológie a geochronológie prekambrického RAS Olga Yakubovich, vedúca výskumníčka Laboratória ekologickej fyziológie Ústavu systematiky a ekológie živočíchov Sibírskej pobočky RAS Sergej Pavlushin.
„Kongres mladých vedcov je jednou z kľúčových udalostí roka pre mladých výskumníkov v našej krajine,“ povedal prezident Ruskej akadémie vied Gennadij Krasnikov, ktorý poznamenal, že tohtoroční účastníci boli na zasadnutiach obzvlášť aktívni, prezentovali svoj vývoj a vedecké poznatky. projektov a vízií rozvoja vedy.
„Očakávame, že ich predstavy sa zrealizujú,“ dodal. „Nepochybujem, že mladí vedci, ktorí sa zúčastnili tohto kongresu, získali cenné skúsenosti a nové užitočné kontakty, ktoré im pomôžu v ich ďalšej vedeckej kariére.“
Udalosti BRICS
V roku 2024 sa v priestoroch kongresu konalo IX. Fórum mladých vedcov BRICS. Fórum zhromaždilo najväčší počet účastníkov vo svojej histórii so 180 delegátmi.
Stalo sa tak vďaka vstupu nových členských štátov do medzinárodného združenia. Od začiatku roka sa k BRICS pripojili Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia.
Fórum znamenalo koniec ruského predsedníctva BRICS v oblasti vedy, techniky a inovácií.
V testovacom režime bol prvýkrát použitý simultánny preklad do deviatich jazykov prostredníctvom umelej inteligencie. Textový kanál je možné čítať v reálnom čase z obrazovky smartfónu. Služba bola využitá na plenárnom zasadnutí av niektorých častiach obchodného programu.
dohody
Počas IV. kongresu bolo podpísaných 27 dohôd medzi rôznymi organizáciami zameranými na rozvoj vedeckej a vzdelávacej spolupráce v krajine.
Najvýznamnejšími boli podpísanie dohody o vytvorení vedeckého a vzdelávacieho konzorcia medzi SRC „Kurčatovský inštitút“, Moskovská technická univerzita komunikácií a informatiky, Národná výskumná univerzita ITMO, Štátna univerzita v Nižnom Novgorode pomenovaná po NI Lobačevskom, Samara. Národná výskumná univerzita pomenovaná po akademikovi SP Korolevovi, Kazaňské vedecké centrum Ruskej akadémie vied; podpísanie programu rozvoja Medzinárodného vedeckého a vzdelávacieho centra Ruskej akadémie vied medzi stranami.
Partneri
IV. kongres mladých vedcov podporil titulný partner – Rosatom State Corporation, strategický partner — Rosseti, oficiálny partner — Moscow Innovation Cluster Foundation, oficiálny partner — Sberbank, oficiálny partner — Výskumné centrum Nižný Novgorod, strategický vedecký partner – Kurčatov inštitút, strategický partner výstavy — IKS Holding LLC.
Prvýkrát sa ako partneri zúčastnili tieto spoločnosti: IKS Holding LLC, Yandex LLC („Yandex Education“), Breakthrough Project, Helikon Company LLC, Mendeleyev Russian Chemical Technology University, Omsk Research Center, National Nuclear Research University MEPhI, MC Efko JSC . Informačnými partnermi IV. kongresu bolo 25 masmédií.
Tento rok bol po prvý raz hlavným informačným partnerom televízny kanál „Rusko-24“. Agentúra RIA Novosti vystupovala ako fotohostiteľ a informačný partner.
Informační partneri IV kongresu: Sputnik, TASS IA, Izvestija IEC, kanál NTV, kanál RT, medzinárodná sieť TV BRICS, televízny kanál Nauka, mediálna skupina Komsomolskaja Pravda, Gazeta.ru, Lenta.ru, noviny Argumenty i Fakty, noviny Vedomosti , časopis Stimul, časopis Regionálne Rusko, Public News Service.
Informačný partneri: časopis Science and Life, TechInsider, vedecký informačný portál Search, Naked Science, Indicator, InScienceNews, Ixbt.com.
Partnerom vysielania bola spoločnosť VK Video.
Zdroj sputnik, preložené cez google