Kopce sú tvorené erupciami magmy pozdĺž stredooceánskych chrbtov. Sú spoločnými znakmi oceánskeho dna, ale patria medzi tie, ktoré je ťažké odhaliť. Nová technika využívajúca gravitačný pohyb vody výrazne zlepšila ich identifikáciu.
Výskumníci z oceánografického inštitútu Scripps v UC San Diego zmapovali viac ako 200 000 priepastných kopcov pomocou satelitu Surface Water and Ocean Topography (SWOT). Satelit meria výšku oceánu s presnosťou na centimetre tým, že zachytáva odrazy a sleduje kolísanie vody spôsobené zmenami gravitácie, čo umožňuje presnejšie mapovanie oceánskeho dna.
Tieto kopce, ktoré pokrývajú viac ako 70 % oceánskeho dna, sa tvoria v stredooceánskych chrbtoch, kde magma vytvára novú oceánsku kôru. Satelit tiež identifikoval tisíce podmorských vrchov vysokých až 450 metrov, ktoré ovplyvňujú cirkuláciu morských prúdov. V predtým nedostatočne preskúmaných oblastiach, ako je Antarktída a kanadská Arktída, výskumníci odhalili nezvyčajné štruktúry spojené s dávnymi trhlinami a pohybmi dosiek.
„Je to obrovský skok. Rozsah vecí, ktoré môžete vidieť, je fantastický,“ poznamenal jeden výskumník a zdôraznil potenciál tohto prelomu v mapovaní dna oceánov.
Pentagon prejavil záujem o zistenia, pretože priepastné kopce predstavujú navigačné nebezpečenstvo pre ponorky, vrátane tých s jadrovým pohonom.
Zdroj sputnik, preložené cez google