15.4 C
Bratislava
utorok, 25 marca, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Vyše 150 vedcov žiada zastavenie likvidácie zákona o ochrane prírody

Bratislava 25. marca (TASR) - Viac ako 150 vedcov zo slovenských univerzít, akadémie vied a odborných inštitúcií varuje pred pokračujúcim oslabovaním základného právneho rámca...
HomeSlovenskoVyše 150 vedcov žiada zastavenie likvidácie zákona o ochrane prírody

Vyše 150 vedcov žiada zastavenie likvidácie zákona o ochrane prírody

Bratislava 25. marca (TASR) – Viac ako 150 vedcov zo slovenských univerzít, akadémie vied a odborných inštitúcií varuje pred pokračujúcim oslabovaním základného právneho rámca ochrany prírody a krajiny na Slovensku. Vo výzve adresovanej poslancom parlamentu a Ministerstvu životného prostredia SR žiadajú, aby zastavili legislatívne zásahy do zákona o ochrane prírody a krajiny. Tie podľa nich „fatálne ohrozujú biodiverzitu, ekosystémy, fungovanie ochrany prírody aj právny štát ako taký“. TASR o tom informoval Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/SOS BirdLife.

Vedci upozorňujú, že všetky už schválené aj navrhované novely zákona prijaté počas tohto volebného obdobia vedú k systematickej demontáži kľúčových nástrojov ochrany prírody. „Zákon sa oslabuje salámovou metódou, kúsok po kúsku. Dnes už v mnohých oblastiach nespĺňa svoj pôvodný účel. Hrozí, že prestane byť efektívnym nástrojom ochrany ohrozených druhov, biotopov a tradičných foriem využívania krajiny,“ poznamenal Ridzoň.

Autori výzvy kritizujú najmä to, že legislatívne zmeny sa prijímajú bez konzultácií s odbornou verejnosťou. Takýto postup podľa ekológa a zoológa Jána Topercera ignoruje vedecké poznatky aj tradičné ekologické poznanie, informované rozhodovanie, najlepšiu dostupnú prax i základné právne princípy. Považuje za neprijateľné, aby sa pri príprave legislatívnych zmien rozhodovalo o ochrane prírody bez zastúpenia prírodovedcov.

Kritika vedcov smeruje aj proti zásahom do činnosti dobrovoľnej stráže prírody, zavádzaniu tzv. fikcie súhlasu v povoľovacích procesoch či proti znižovaniu kapacít odborných pracovníkov v Štátnej ochrane prírody SR. „Bez botanikov, zoológov a iných odborníkov nie sú správy chránených území schopné vykonávať svoju prácu. V kombinácii s oslabenou verejnou kontrolou a oslabením postavenia ochrany prírody pri povoľovaní činností to povedie k povoľovaniu výstavby a iných činností aj v najcennejších územiach v rozpore s verejným záujmom,“ upozornil zoológ a ekológ Marcel Uhrin.

Vedci preto žiadajú okamžité stiahnutie najnovších návrhov noviel zákona z legislatívneho procesu. Zároveň vyzývajú na prerokovanie ďalších návrhov legislatívy s odbornou verejnosťou, presadenie preventívneho a integrovaného prístupu v ochrane prírody, posilnenie vymáhateľnosti zákona, dokončenie reformy národných parkov na základe vedeckých poznatkov, odborné a nezaujaté obsadzovanie riadiacich pozícií v ochrane prírody a spustenie účinných programov obnovy biotopov s účasťou všetkých zainteresovaných.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v reakcii uviedlo, že je otvorené odbornej komunikácii s vedeckými inštitúciami, odmieta však politikárčenie. Envirorezort upozornil, že v programe aktuálnej schôdze je aj poslanecká novela zákona o ochrane prírody, ktorej cieľom je zachovávať tradičné hodnoty v národných parkoch, vrátane pasenia, napájania, či nocovania hospodárskych zvierat na voľných ležoviskách aj na území národných parkov. Tento návrh MŽP podporuje. „Slovensko potrebuje zdravé, fungujúce národné parky, ktoré budú garantom zachovávania tradičných hodnôt a odvekého súžitia miestnych obyvateľov s prírodou. Obdobie, keď z ničnerobenia profitovala hŕstka mimovládnych organizácií, ktorá chcela z národných parkov spraviť skanzen, sa skončilo,“ dodal minister Tomáš Taraba.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno