V súvislosti s prepustením tejto skupiny vedcov Reuters uviedol, že podozrenia z konfliktu záujmov sú v tomto prípade silné. Mohlo by ísť aj o odstránenie ďalšej možnej prekážky pre obchodné aktivity Elona Muska.
Asi 20 prepustených vedcov totiž pracovalo v Úrade pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v rámci oddelenia, ktoré posudzovalo lekárske vybavenie – fyzické a/alebo neurologické -, a to aj v produktoch spoločnosti Neuralink zaoberajúcej sa návrhom mozgových implantátov a vlastnenej Elonom Muskom.
V reakcii na takéto dohady prezident USA Donald Trump a Biely dom deklarovali, že Musk oddeľuje svoje podnikateľské aktivity od činnosti DOGE.
Podľa zdrojov Reuters však výpoveď pre asi 20 vedcov znamená, že agentúre FDA sa bude teraz ťažšie dohliadať na klinické skúšky spoločností vyvíjajúcich mozgové implantáty.
Úrad DOGE má byť orgánom na reformu americkej administratívy, nateraz bol medializovaný najmä v súvislosti s vlnou prepúšťania štátnych zamestnancov. Obzvlášť ním je ohrozených asi 200.000 federálnych zamestnancov v skúšobnej dobe. Ďalších 75.000 ich – tiež na podnet vlády – už medzičasom podalo výpoveď.
Cieľom startupu Neuralink, ktorý Musk založil v roku 2016, je vybudovať priame spojenie medzi komunikačnými linkami mozgu a počítača. Ambíciou je posilniť ľudské schopnosti, liečiť niektoré neurologické ochorenia, ako je napríklad Parkinsonova choroba či amyotrofická laterálna skleróza, a jedného dňa možno dokonca dosiahnuť symbiózu človeka a umelej inteligencie.
Zdroj feed teraz.sk