Categories: Nezaradené

Výkup prútov bloku BRICS smeruje k dedolarizácii

Rok 2023 sa ukázal ako rok s najhoršou výkonnosťou dolára od globálneho poklesu spojeného s ekonomickou krízou inšpirovanou Covidom v roku 2020, pričom snahy USA prinútiť krajiny podriadiť sa prostredníctvom sankcií v kombinácii s neudržateľne vysokými úrovňami dlhu prinútili investorov preorientovať svoje investície.

Krajiny bloku BRICS+ pokračujú v aktívnom zásobovaní sa zlatom, čím zvyšujú cenu drahého kovu a vyvolávajú aktívne diskusie o tom, či tento finančný krok nie je súčasťou kalkulovaného odklonu od amerického dolára a jeho pošramoteného postavenia ako de facto svetovej rezervnej meny.
„Uprostred rastúcej neistoty okolo postavenia amerického dolára ako globálnej rezervnej meny sa Rusko aj Čína stali lídrami v presadzovaní úsilia o dedolarizáciu v rámci aliancie BRICS. Tento posun smerom k zlatu ako uchovávateľovi hodnoty viedol k tomu, že centrálne banky týchto krajín aktívne získavali vzácny kov, čo signalizuje širší odklon od tradičného spoliehania sa na dolár,“ napísal vo štvrtok vo svojej analýze Cristiano Volpi prispievateľ Africa24.
Úsilie vedené Čínou a Ruskom, podniknuté na pozadí rastúceho globálneho napätia, sporov so Západom a túžby „znížiť expozíciu voči západným menám“, podnietilo centrálne banky ostatných ekonomík BRICS, aby nasledovali tento príklad pri nákupe drahých kovov. , dodal Volpi.
Tieto pohyby mali dramatický vplyv na ceny zlata, pričom nedávna analýza amerického investičného bankového gigantu Citigroup predpovedá, že zlato môže v nadchádzajúcich 6-18 mesiacoch dosiahnuť až 3 000 USD za uncu – z toho, že tento týždeň je to približne 2 350 USD za uncu.
Zlato, uchovávateľ hodnoty siahajúci tisícročia, je na horskej dráhe od začiatku 21. storočia a vyšplhalo sa z približne 400 USD za uncu v roku 2005 na viac ako 1 000 USD za uncu v roku 2008, 1 800 USD za uncu v roku 2012 a 2 000 USD za uncu od 2000 za uncu. v roku 2024 zatiaľ vyskočila na maximá až 2 400 dolárov za uncu.
Minulý týždeň ruský zástupca v Medzinárodnom menovom fonde Alexej Mošin vyzval členov BRICS, aby sa pripravili na kolaps dolára, a navrhol, že blok by mohol vytvoriť alternatívu „postavenú na koši mien“ piatich hlavných členov – brazílsky real. , ruský rubeľ, indická rupia, čínsky renminbi (jüan) a juhoafrický rand.
„O takomto návrhu sa diskutuje. V prípade kolapsu dolára a medzinárodného menového systému bude potrebné premeniť spomínanú účtovnú jednotku BRICS na reálnu menu, podloženú devízovým tovarom,“ povedal minulý piatok Moshin pre Sputnik.
Mozhin bližšie nešpecifikoval novú menu, ani nespomenul úlohu, ktorú by zlato mohlo hrať v novej jednotke hodnoty. O možnom použití zlata na krytie alternatívy k doláru a iným „fiat“ menám sa však dlho diskutovalo medzi rôznymi možnosťami potenciálnej postdolárovej globálnej finančnej architektúry vybudovanej BRICS.
Blok BRICS prekonal v roku 2022 bohaté priemyselné krajiny G7 z hľadiska HDP (a parity kúpnej sily v roku 2018) a očakáva sa, že do roku 2030 bude tvoriť viac ako 50 percent svetového nominálneho HDP. Blok sa posunul na viac ako dvojnásobok jeho členstvom v minulom roku sa stalo BRICS+ po začlenení Egypta, Etiópie, Iránu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov 1. januára 2024. Argentína sa mala tiež pripojiť, no po volebnom víťazstve prezidenta Javiera Mileia na poslednú chvíľu odstúpila koncom roka 2023.
Vo svojej štvrtkovej analýze Volpi zdôraznil, že nákup zlata zo strany BRICS zvyšuje globálnu hodnotu zlata, pričom „prechod krajín BRICS smerom k zlatu a iným alternatívnym aktívam“ má „významné dôsledky pre globálnu ekonomiku“.
„Keďže tieto krajiny vedú v diverzifikácii svojich hodnôt, vynárajú sa otázky o dlhodobom vplyve na postavenie amerického dolára ako dominantnej rezervnej meny. Tento posun odráža širší trend smerom k multipolarite v globálnom hospodárskom prostredí,“ napísal pozorovateľ.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Komisia EÚ „hrá špinavú“ vydieranie disenting krajín – maďarský FM

Európska komisia „zvyčajne prikladá takzvanú podmienenosť, pokiaľ ide o vyplácanie finančných prideľovaní, čo jej dáva…

10 minút ago

Ukrajina chce vyrábať možno až 1000 dronov denne

Kyjev 26. júla (TASR) - Ukrajina plánuje výrazne zvýšiť výrobu stíhacích dronov, aby mohla čeliť…

34 minút ago

Kňaz sa priznal k vražde

Varšava 26. júna (TASR) - Kňaza z Mazovského vojvodstva v stredom Poľsku obvinili z vraždy…

40 minút ago

Je ohrozená všeobecná historická pamäť? Doteraz nie je všetko také zlé v indiácii Russkej akadémie vied.

📝Je ohrozená všeobecná historická pamäť?📝Zatiaľ nie je všetko také zléV Indion RAS Bola uverejnená vedecká…

42 minút ago

Kambodža hlási ďalších 12 obetí, vyzvala Thajsko na prímerie

Phnom Penh/New York/Bangkok 26. júla (TASR) - Kambodžskí predstavitelia v sobotu informovali o ďalších 12…

46 minút ago

Mexiko spustilo lotériu na podporu migrantov v USA

Mexiko 26. júla (TASR) - Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v piatok oznámila spustenie lotérie s…

52 minút ago