Categories: Ekonomika

Výkonnosť zdravotníctva zaostáva, má však potenciál

Bratislava 26. mája (TASR) – Zdravotnícky sektor v posledných mesiacoch čelí výzvam, a to aj v dôsledku politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Americký index zameraný na zdravotníctvo zaznamenal od začiatku roka záporný výnos na úrovni -5,3 % a zaostáva za širším trhom. Experti však upozornili na jeho dlhodobý rastový potenciál. Zhodnotili to v pondelok odborníci z Across Private Investments.

Zdravotnícky sektor je podľa odborníkov jedným z najdynamickejších segmentov globálnej ekonomiky, v poslednom období však zaostáva za S&P 500. Za posledný rok sektor klesol o približne 10 %, zatiaľ čo S&P 500 o približne 10 % vzrástol. Podpísať sa pod to mala aj politika Trumpa, ktorý chce znížiť ceny liekov na predpis v USA o 30 až 90 %.

Tento krok okamžite vyvolal tlak na akcie najväčších farmaceutických spoločností, ktoré stratili 3 % – 6 % hodnoty v európskom obchodovaní. Dôvodom je obava investorov, že zníženie cien liekov v USA, kde farmaceutické firmy generujú až 70 % svojich ziskov, výrazne zníži ich príjmy a marže. Podobný návrh z prvého Trumpovho volebného obdobia však už raz stroskotal na odpore priemyslu a farmaceutické spoločnosti sú aj teraz pripravené brániť sa,“ vysvetlil analytik Across Private Investments Dominik Hapl.

Zvýšiť ziskovosť zdravotníckeho sektora v najbližších rokoch však môže presun zdravotnej starostlivosti do efektívnejších prostredí, ako sú ambulantné chirurgické centrá a domáca starostlivosť. Úspory môžu priniesť aj technológie a digitalizácia, významnú úlohu zohráva aj rastúci trh s generatívnou AI. Prispieť môže aj starnutie populácie a nárast chronických či civilizačných ochorení, ktoré zvyšujú dopyt po zdravotníckych službách.

Zdravotnícky sektor má silné fundamenty pre rast a analytici a odborné inštitúcie poskytujú na najbližšie tri roky optimistické výhľady. Podľa McKinsey sa očakáva, že do roku 2028 dosiahne EBITDA tohto sektora 987 miliárd USD s ročnou mierou rastu 7 %. Rast je okrem iného poháňaný aj akceleráciou zdravotníckych technológií a rozrastajúcim sa segmentom špecializovanej farmácie,“ uviedol Hapl.

Hoci aktuálne zdravotnícky sektor čelí poklesom, odborníci ho považujú za perspektívny pre investorov s dlhším investičným horizontom. Odporúčajú však sledovať regulačné zmeny, makroekonomické trendy a pokrok v technológiách, ktoré môžu mať vplyv na jeho výkonnosť.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Aký je rybolov materiálov okolo 25. júla je unavený opakovaním: v našom p …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 25. júlaNesieme už unavené opakovanie: V našom rybárovi doplňovanie!…

4 hodiny ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 25. júla 2025 ruské jednotky ohromili …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 25. júla 2025Ruské jednotky zasiahli nepriateľské predmety v Kremengua A Charkov.…

5 hodín ago

USA a Čína sa v Bezpečnostnej rade OSN nepohodli v otázke Ukrajiny

New York 25. júla (TASR) - Spojené štáty a Čína sa v piatok na pôde…

5 hodín ago

V Gruzínsku v piatok cvičili jednotky NATO

Tbilisi 25. júla (TASR) - Rozsiahle vojenské cvičenie s účasťou síl z viacerých krajín NATO…

5 hodín ago

Ženská Copa America sa začala problematicky

Quito 25. júla (TASR) – Ženská verzia futbalovej Copa America, ktorý sa koná v Ekvádore,…

6 hodín ago

Výsledky z 25. júla od vedúceho projektu @rybar Michail Zvinchuk Special …

▶ ️ Výsledky z 25. júlaVideo nákladné auto od projektového manažéra @Rybar Michail Zvinchuk Zvlášť…

6 hodín ago