Prevahu technických výjazdov zdôvodnil prezident HaZZ Adrián Mifkovič počasím a klimatickou zmenou. „Minulý rok bolo viacej veterných smrští, nárazových vĺn, zasiahnuté boli viaceré kraje, napríklad Bratislava spolu s Trnavským krajom,“ načrtol. Zásahy spočívali v odstraňovaní prekážok či čerpaní vody. Ako poukázal, v roku 2022 zase dominovali zásahom požiare, keďže bolo sucho.
Najviac výjazdov mali hasiči v Košickom kraji, najmenej v Trenčianskom. V rámci mesiacov evidujú hasiči najvyšší počet zásahov v decembri, najmenej v apríli.
Najrizikovejším dňom bola tradične sobota. Najmenej výjazdov zaznamenali v nedeľu. Najviac požiarov vzniklo v sobotu, najmenej v utorok. Z hľadiska mesiacov evidovali najviac požiarov v marci, najmenej v novembri. K dopravným nehodám volali hasičov najmä v piatok, najmenej v nedeľu.
Najviac požiarov vzniklo pre nedbalosť a neopatrnosť dospelých (47 percent), prevádzkovo-technické poruchy (24 percent), poruchy alebo nevyhovujúci stav vykurovacích telies, dymovodov a komínov (10 percent) a úmyselne (14 percent). Jedno percento požiarov zapríčinili deti, rovnako aj samovznietenie.
Medzi požiare s najväčšou škodou sa v roku 2023 zaradili požiar historických budov v centre Banskej Štiavnice, polyfunkčného objektu v Nitre či priemyselnej haly vo Vrbovom.
Prvý viceprezident HaZZ Jozef Voľanský vyzdvihol medzinárodnú pomoc, ktorú HaZZ vlani poskytol sedemkrát. Slovenskí hasiči pomáhali napríklad pri zemetrasení v Turecku, povodniach v Taliansku či pri zvládaní požiarov v Grécku.
Profesionálni hasiči spolupracovali pri zásahoch aj s dobrovoľnými hasičskými zbormi obce.
Zdroj feed teraz.sk