„Viac ako tretina podnetov (35,5 percenta) vo Vyfrustrovači sa týkala školského prostredia,“ priblížila riaditeľka CVEK-u Elena Gallová Kriglerová. „Výpovede hovoria o tlaku na výkon, zosmiešňovaní zo strany učiteľov, ignorovaní šikany či bagatelizovaní sexistických prejavov,“ bilancovala. Mieni, že negatívne skúsenosti zdieľané v odkazoch potvrdzujú, že pedagógovia aj školské podporné tímy potrebujú rozvoj, podporu a posilnené kapacity na to, aby sa situácia mohla zmeniť. Informovala, že ďalšie výpovede vo Vyfrustrovači sa týkali problematických rodinných vzťahov (14,4 percenta), duševného zdravia (13,4 percenta), radikalizácie (10,3 percenta) či mizogýnie (10,2 percenta).
Psychológ Marek Madro z IPčka zdôraznil, že zistenia poukazujú na systémové zlyhávania a aj to, že škola nie je miestom, kde by sa mladí cítili v bezpečí. „Mnohí opisujú zosmiešňovanie, ignorovanie alebo dokonca podporu radikálnych názorov zo strany učiteľov. Ak nebudeme tieto signály brať vážne, riskujeme ďalšie tragédie,“ upozornil.
IPčko a CVEK na základe analýzy odkazov spoločne zostavili 10 odporúčaní pre školy, rodičov, ale aj štátne inštitúcie. Týkajú sa systémovej podpory duševného zdravia, zvyšovania odbornosti prvolíniových pracovníkov, vytvárania bezpečného školského prostredia, ochrany pred sexizmom či budovania systémových opatrení na prevenciu radikalizácie a extrémizmu. Všetky odporúčania, ako aj najdôležitejšie zistenia z analýzy, sú dostupné na webe IPčka.
Zdroj feed teraz.sk