„Banská Štiavnica ako jedinečné historické mesto sa stala laboratóriom pre štúdium histórie architektúry. Detašované pracovisko Fakulty architektúry a dizajnu tu pôsobí už viac ako 20 rokov a študenti nielen architektúry ho navštevujú v rámci rôznych vzdelávacích programov,“ poznamenala Terao Vošková.
Publikácia podľa jej slov atraktívnym spôsobom sprostredkováva najnovšie odborné poznatky architektonických a umeleckých hodnôt historických budov Banskej Štiavnice. Vydavateľ publikácie Spolok Banskej Štiavnice ’91 a autori obsahovú štruktúru vtedy orientovali najmä na potreby vlastníkov historických objektov.
„Pripravované druhé vydanie publikácie bude obohatené o nové state, ako sú klenby, drevené stropy, krovy, zvislé konštrukcie, schodiská a podlahy a o charakteristiku pôvodných stavebných materiálov,“ priblížila autorka. Autori textom aj ilustráciami predstavujú podoby týchto konštrukcií v jednotlivých slohových vývinových obdobiach a na príkladoch konkrétnych domov z Banskej Štiavnice vysvetľujú konštrukčné princípy drevených stropov, krovov alebo klenieb.
Pre atraktívnosť ilustrácií si podľa autorky publikácia určite získa aj publikum medzi laikmi a milovníkmi histórie a architektúry. Pre lepšie porozumenie historických stavebných a výtvarných hodnôt historickej architektúry učebnica predstavuje tri typy vybranej historickej obytnej architektúry typickej pre Banskú Štiavnicu: meštiansky, remeselnícky a banícky dom.
Publikáciu ako recenzovanú vysokoškolskú učebnicu vydajú na začiatku roka v PDF podobe, jej tlačenú podobu predstavia čitateľom v druhej polovici tohto roka. Projekt s názvom „Anatómia historického domu“, druhé doplnené a aktualizované vydanie publikácie, finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR.
Zdroj feed teraz.sk