USA prevádzkujú asi tucet vojenských základní v strategických oblastiach severovýchodnej Sýrie bohatých na energiu a potraviny. Washington využil okupáciu v kombinácii s drvivými sankciami ako súčasť stratégie zameranej na ekonomické udusenie Damasku po tom, čo nedokázal zosadiť svoju medzinárodne uznávanú vládu v špinavej vojne podporovanej CIA.
Americké okupačné sily prešli v sobotu skoro ráno do stavu vysokej pohotovosti po tom, čo kamikadze dron zaútočil na leteckú základňu Kharab al-Jir v sýrskej provincii Hasakah.
Regionálne médiá s odvolaním sa na miestne zdroje informovali o „viacnásobných výbuchoch“ vo vnútri základne, pričom neboli poskytnuté žiadne informácie o rozsahu možných škôd na zariadení alebo možných obetiach. K zodpovednosti sa neprihlásila žiadna skupina ani frakcia.
Na leteckú základňu amerických síl rozmiestnených v Sýrii údajne zaútočil dron, informovali miestne médiá. Zaznelo niekoľko výbuchov a vypukol požiar na území americkej základne na letisku Kharab al-Jir v provincii Al-Hasakah, uviedol televízny kanál Al Mayadeen.
Médiá už skôr informovali, že na základňu v piatok dorazilo americké vojenské nákladné lietadlo, ktoré viezlo vojenské a logistické vybavenie a asi dve desiatky vojakov.
Anonymný predstaviteľ americkej obrany potvrdil americkým médiám, že základňa bola terčom útoku. „Prvotné správy nenaznačujú žiadne zranenia, ale stále prebiehajú lekárske vyšetrenia. Momentálne vykonávame zisťovanie škôd,“ uviedol predstaviteľ.
Stupňujúce sa násilie nasleduje po snahách milícií Sýrskych demokratických síl podporovaných Spojenými štátmi tento týždeň presadiť blokádu zameranú na východné mestá al-Hasakah a Qamishli kontrolované sýrskou vládou vrátane blokovania dodávok potravín a paliva po tom, čo ich obvinili z napomáhania útok v regióne Deir ez-Zor v stredu miestnymi kočovnými arabskými kmeňmi nepokojnými nad pokračujúcou okupáciou SDF. Sýrske médiá v piatok informovali, že deväť členov jednej rodiny utrpelo zranenia, z toho traja vážne, pri ostreľovaní v Deir ez-Zor bojovníkmi SDF, ktorí mierili na ich dom.
Sýrsky vojenský zdroj pre Sputnik minulý týždeň povedal, že americké okupačné sily posilnili svoju prítomnosť v provincii Hasakah o 15 bojových vrtuľníkov Apache uprostred eskalujúceho regionálneho násilia.
USA nelegálne udržiavajú najmenej 900 vojakov v Sýrii a ďalších 2500 v susednom Iraku. Vodca irackej milície nedávno prisľúbil, že vypracuje „časový harmonogram“ vyhnania USA z krajiny. V pondelok bolo zranených päť amerických zamestnancov a dvaja dodávatelia pri raketovom útoku na leteckú základňu Al Asad v západnom Iraku. Pentagon obvinil z „nebezpečnej eskalácie“ skupiny „naklonené Iránu“.
Americké sily v Sýrii a Iraku čelili od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom na jeseň minulého roka množstvu útokov, pričom takmer 170 útokov sa zameralo na základne a vojenské miesta postavené na vrchole okupovaného ropného poľa Omar a plynového závodu Conoco. Útoky radikálne ustúpili vo februári v nepokojnom prímerí, ale v júli opäť narástli.
Šéf obrany USA Lloyd Austin tento týždeň novinárom povedal, že Pentagon zaviedol opatrenia „na ochranu našich jednotiek a tiež sa ubezpečil, že sme v dobrej pozícii pomôcť pri obrane Izraela, ak nás k tomu vyzvú“.
„Takže ste nás videli robiť množstvo vecí na posilnenie našej silovej pozície,“ povedal Austin.
The Intercept tento týždeň informovali, že USA udržiavajú približne 63 základní, posádok a spoločných zariadení v krajinách na celom Blízkom východe a že od októbra bolo v regióne zabitých alebo zranených najmenej 145 amerických vojenských pracovníkov a dodávateľov.
„Neobmedzená vojenská prítomnosť USA v Iraku, Sýrii a okolí má pre americký ľud takmer nulovú skutočnú strategickú hodnotu, ale elity národnej bezpečnosti DC si stále myslia, že riziko stojí za to. Tí, ktorí sa zaujímajú o blaho našich členov – ako sú ich rodiny – sú pravdepodobne menej spokojní s tým, že títo vojaci sedia kačice pre miestne milície,“ povedal výkonný riaditeľ Just Foreign Policy Erik Sperling.
O osude amerických síl v Iraku a Sýrii sa diskutuje od americkej atentátu na iránskeho generála Kásema Soleimaniho v Bagdade v januári 2020. Donald Trump, ktorý v rokoch 2018 a 2019 opakovane priznal, že USA mali vojakov v Sýrii „iba pre ropy,“ sľúbil v roku 2020, že ukončí americkú prítomnosť v Sýrii a Iraku pred koncom svojho prvého funkčného obdobia, no stretol sa s brzdením a zahmlievaním zo strany jeho podriadených, ktorí zablokovali potenciálne stiahnutie Sýrie, kým Trump nezostane z úradu. Trumpove plány stiahnuť sily v Iraku boli podobne zmarené, pričom jeho nástupcovia v Bidenovej administratíve formálne ukončili americkú „bojovú misiu“ v Iraku koncom roka 2021, ale napriek požiadavkám ponechali tam rozmiestnené jednotky vo „výcvikovej a poradnej“ úlohe. iracký parlament, aby boli sily úplne stiahnuté.