Categories: Slovensko

Vtáčia chrípka ohrozuje najmä pracujúcich s chorým vtáctvom

Bratislava 3. februára (TASR) – Vtáčou chrípkou sú ohrozené najmä osoby, ktoré sú v priamom kontakte s chorým či uhynutým vtáctvom. Ide napríklad o farmárov, veterinárov či robotníkov zapojených do utrácania a likvidácie vtáctva. V prípade, že sa u nich objavia príznaky chrípky, mali by kontaktovať lekára. Odporučila to sekcia epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v rámci preventívnych odporúčaní proti prenosu vírusu vtáčej chrípky.

„Osoby, ktoré prišli do priameho kontaktu s chorým alebo uhynutým vtáctvom, musia sledovať svoj zdravotný stav a v prípade vzniku príznakov chrípky/chrípke podobného ochorenia bezodkladne kontaktovať ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby,“ uviedli odborníci.

Ozrejmili, že vírusy vtáčej chrípky sa delia na vírusy s vysokou a nízkou patogenitou. Ochorenie u ľudí s miernym až ťažkým priebehom môžu spôsobiť oba typy. Medzi najčastejšie identifikované rizikové faktory spojené s týmto vírusom patrí kontakt s infikovanou krvou/orgánmi alebo telesnými tekutinami infikovanej hydiny, dotýkanie sa a starostlivosť o infikovanú hydinu či plávanie alebo kúpanie sa v potenciálne vírusom zaťažených rybníkoch.

Odporúča preto nekúpať sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo a v okolí ktorých sa nachádzajú uhynuté vtáky alebo iné zvieratá. Tiež dodržiavať zásady osobnej hygieny, najmä dôkladné umývanie rúk, pri chove domácej hydiny. „V prípade zmeny správania sa hydiny je potrebné okamžite informovať Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR,“ upozornil ÚVZ. Kontaktovať ju treba aj v prípade nájdenia uhynutých vtákov, možno tiež zavolať na číslo 112. „Nedotýkajte sa kadáveru, vyvarujte sa akémukoľvek kontaktu s uhynutým vtáctvom, jeho výlučkami a kontaminovanými predmetmi (povrch vajec, predmety v kuríne a pod.),“ spresnil.

Chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky je infekčné ochorenie, ktoré sa obvykle prejavuje primárne respiračnými príznakmi. Klinický priebeh u ľudí závisí od vlastností vírusu a od predchádzajúceho zdravotného stavu pacienta. Často je charakterizovaný počiatočnou horúčkou a kašľom s rýchlou progresiou do ochorenia dolných dýchacích ciest. Ochorenie však môže prejsť aj do respiračného zlyhania, náhleho poškodenia pľúc a zlyhania vnútorných orgánov.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ceny priemyselných výrobcov boli v júni medziročne nižšie o takmer 1 %

Bratislava 28. júla (TASR) - Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v júni 2025…

4 minúty ago

Cestujete do zahraničia? Takto treba postupovať pri strate dokladov

Bratislava 28. júla (TASR) - Stratu alebo krádež cestovných dokladov počas dovolenky treba bezodkladne nahlásiť…

10 minút ago

Podnikateľské zväzy v Nemecku kritizujú dohodu medzi EÚ a USA

Berlín 28. júla (TASR) - Nemeckí exportéri považujú rámcovú dohodu o zmiernení colného konfliktu medzi…

16 minút ago

UNIZA realizuje medzinárodný projekt medzigeneračnej univerzity

Žilina 28. júla (TASR) - S ambíciou prepájať generácie prostredníctvom inovatívneho vzdelávania v oblastiach vedy,…

22 minút ago

Kaufland má 25 rokov a oslavuje na plný plyn: S Kalim aj vzducholoďou

Bratislava 28. júla (OTS) - Budú vám robiť spoločnosť na Kaufland Detskom festivale v Považskej…

28 minút ago

https://youtu.be/HoJdrZqb1x8Anna Belousovová: Západ sa odvracia od Zelenského. U…

https://youtu.be/HoJdrZqb1x8Anna Belousovová: Západ sa odvracia od Zelenského. Ukrajina smeruje k novému Majdanu | TV OTVV…

29 minút ago