„Plne si uvedomujeme naliehavosť tejto témy a zodpovednosť, ktorú v tejto súvislosti máme ako najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku. Spoločným cieľom je nájsť konsenzus, ktorý bude v prospech pacientov, respektíve poistencov. Takáto diskusia je prínosná pre všetkých zainteresovaných,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ štátnej poisťovne Matúš Jurových.
Pri nastavovaní jednotných pravidiel výnimkového režimu podľa neho treba zohľadniť, že postavenie štátnej poisťovne je odlišné v kontexte súkromných poisťovní a podlieha prísnejším legislatívnym pravidlám v oblasti nákupu liekov. „Všeobecná zdravotná poisťovňa má zároveň aj najnáročnejší poistný kmeň s najvyšším počtom ťažkých diagnóz, s čím sú spojené aj vysoké náklady na liečbu,“ doplnil riaditeľ.
VšZP ozrejmila, že vynakladá až 97 percent svojich príjmov na úhradu zdravotnej starostlivosti. Zdôraznila, že zároveň musí zabezpečiť, aby odsúhlasenie úhrady výnimkových liekov nemalo negatívny vplyv na povinne hradenú liečbu ostatných poistencov a neohrozilo princíp solidarity, na ktorom je postavený celý systém slovenského zdravotného poistenia. „Vynakladáme maximálne úsilie na to, aby sme prostriedky určené na výnimkovú liečbu využili efektívne a pomohli čo najväčšiemu počtu našich poistencov,“ dodal Jurových.
VOP na štvrtok zvolal okrúhly stôl v súvislosti s podmienkami pri schvaľovaní liekov na výnimku. Aktuálna právna úprava je podľa neho ľudskoprávne a ústavnoprávne neudržateľná. Upozornil, že pacientom nie je zaručený rovnaký prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti. Dobrovodský v tejto súvislosti zároveň podal podnet na Ústavný súd SR.
Zdroj feed teraz.sk