Protestujúci, mávajúci vlajkami a skandujúci heslá, požadovali aj opätovné vyhlásenie hinduizmu za štátne náboženstvo. „Vráťte kráľa na trón a zachráňte krajinu. Milujeme svojho kráľa viac ako svoje životy,“ skandovalo podľa AP približne 20-tisíc protestujúcich na hlavnom námestí Káthmandu, niektorí z nich hrali na tradičné bubny a hudobné nástroje.
„Budeme pokračovať v protestoch, kým sa storočia trvajúca monarchia neobnoví a krajina sa nevráti k hinduistickému štátu v záujme národa,“ vyhlásil na zhromaždení jeden to stúpencov bývalého kráľa.
Pri poslednom proteste 28. marca zahynuli dvaja ľudia vrátane televízneho kameramana, keď demonštranti zaútočili na budovy a podpálili ich, zatiaľ čo polícia na nich strieľala a použila slzný plyn. Niekoľko zadržaných protestujúcich je odvtedy stále vo väzení.
V roku 2006 pouličné protesty prinútili kráľa Gjanéndru vzdať sa autoritárskeho vládnutia a zaviesť v krajine demokraciu. Novozvolený parlament o dva roky neskôr odhlasoval zrušenie monarchie a vyhlásil Nepál za republiku s prezidentom ako hlavou štátu.
Gjanéndra opustil kráľovský palác a žije ako bežný človek, k najnovším výzvam na návrat monarchie sa nevyjadril. Napriek rastúcej podpore má bývalý kráľ len malú šancu na okamžitý návrat k moci, poznamenala AP.
Zdroj feed teraz.sk
Kamenec pod Vtáčnikom 26. júla (TASR) - Strihači oviec si v sobotu zmerajú sily na…
Naí Dillí 26. júla (TASR) - Futbalovú reprezentáciu Indie mal po odchode Španiela Manola Márqueza…
Najmenej 5 osôb bolo zabitých a ďalších 13 zranených pri útoku zameraného na súdnu budovu…
Tynda 26. júla (TASR) - Krízové centrum ruského ministerstva pre mimoriadne situácie pokračuje aj v…
Madrid 26. júla (TASR) - Vedenie Realu Madrid zvažuje možnosť predaja 25-ročného brazílskeho útočníka Viniciusa…
Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej nite potiahnutej neaktívnym vírusom…