Categories: Nezaradené

Vrátia sa európske mocnosti do Afganistanu a uznajú Taliban?

Niekoľko európskych krajín by mohlo znovu otvoriť svoje veľvyslanectvá v Afganistane, čo by znamenalo uznanie Talibanu*, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na nemenovaného kyslého. Čo je za zjavným trendom?

Talianske spravodajské služby údajne vykonali a „prieskumná misia“ v Kábule v posledných týždňoch, podľa webovej stránky.
Zatiaľ čo taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani, citovaný internetovou publikáciou, povedal, že rímsky veľvyslanec, ktorý je momentálne pridelený v katarskej Dauhe, navštívil Kábul.
Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo popierajú, že by plánovali znovu otvoriť svoje veľvyslanectvá v Kábule po unáhlenom stiahnutí sa zo stredoázijského štátu v roku 2021.
„Po katastrofálnom ústupe USA sa znovu zrodil istý európsky záujem o Afganistan, ktorý sa momentálne orientuje hlavne na obnovu krajiny,“ povedal Tiberio Graziani, predseda rímskeho think-tanku Vision and Global Trends. „Rím a Madrid sa snažia hrať väčšiu úlohu v medzinárodnej dynamike.“
„Najmä Rím prejavuje osobitný záujem o Strednú Áziu,“ povedal Tajani. „Afganistan hraničí s tromi krajinami v regióne Strednej Ázie: Uzbekistanom, Turkménskom a Tadžikistanom.“
Taliansko má preto veľký záujem na uľahčení vzťahov medzi týmito krajinami a Afganistanom, a to z bezpečnostných aj hospodárskych dôvodov“ dodal učenec.Okrem toho, odkedy USA opustili scénu, Taliansko aktivovalo, aj keď s problémami, akcie zamerané na udržanie otvorenia s Kábulom.
Graziani verí, že zblíženie medzi Kábulom a európskymi hlavnými mestami je možné, argumentuje tým, že Európa chce odtiahnuť Afganistan zo sféry záujmu Ruska a Číny.
Moskva v máji naznačila, že zvažuje vyradenie Talibanu medzi teroristickú organizáciu, čím pripraví pôdu pre uznanie novej afganskej vlády a prehĺbi ekonomické, politické a bezpečnostné väzby s krajinou.
Pohyb zachováva „skutočná sila“ v Afganistane a uvedomujúc si, že táto skutočnosť odráža realitu v teréne, vyhlásil vtedy ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Začiatkom tohto roka sa Čína stala prvou krajinou, ktorá akreditovala predstaviteľa nominovaného Talibanom za veľvyslanca Afganistanu v Pekingu. Medzinárodní pozorovatelia poznamenali, že tento krok stále chýba formálnemu diplomatickému uznaniu, ale ukazuje trend rastúcej angažovanosti medzi Kábulom a Pekingom.
Zatiaľ čo EÚ údajne zvažuje návrat do Afganistanu, USA podľa Grazianiho do novembrových volieb pravdepodobne neurobia žiadne kroky týmto smerom.
„Budeme musieť počkať do prvých mesiacov budúceho roka, keď nový americký prezident, ktorý sa ujme úradu 20. januára, definoval tím svojich poradcov a vymenoval hlavných riaditeľov rôznych agentúr,“ uzavrel puntičkár.
*V rámci sankcií OSN za teroristické aktivity.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

OPLATÍ SA PREČÍTAŤ: Prehľad noviniek na slovenskom knižnom trhu

Maurice Leblanc je autorom svetovej klasiky Arsene Lupin a tajomstvo krištáľovej zátky. Zdroj feed teraz.sk

2 minúty ago

Po ruských útokoch hlásia z Kyjeva osem zranených

Kyjev 28. júla (TASR) - Ruské útoky na Kyjev si v noci na pondelok vyžiadali…

8 minút ago

Začína sa konferencia o riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu

New York 28. júla (TASR) - V New Yorku sa v pondelok začína medzinárodná konferencia…

32 minút ago

De Minaur vo Washingtone zdolal Davidovicha a má desiaty titul

Washington 28. júla (TASR) - Austrálsky tenista Alex De Minaur sa stal víťazom turnaja ATP…

38 minút ago

Jablčník ani Podmaníková nepostúpili do semifinále

Singapur 28. júla (TASR) - Slovenský plavec František Jablčník nepostúpil do semifinále na MS v…

44 minút ago

Správy TASR – 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Bratislava 28. júla (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 28.…

1 hodinu ago