5.6 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Iránsky prezident ponúka sprostredkovanie v indicko-pakistanskom napätí

Iránsky prezident Masoud Pezeshkian vo výzve s pakistanským premiérom Shehbazom Sharifom ponúkol pomoc pri uľahčovaní de eskalácie medzi Indiou a Pakistanom, uviedla kancelária Pezeshkian. „Prezident...
HomeVojenské spravodajstvoVojny o vodné cesty: Historický boj o svetové strategické úžiny a kanály

Vojny o vodné cesty: Historický boj o svetové strategické úžiny a kanály

Hrozba Donalda Trumpa zmocniť sa Panamského prieplavu a Húsíovia prerušenie obchodnej lodnej dopravy cez Suez vo výške 7 miliárd dolárov v roku 2024 pripomenuli svetu význam týchto a ďalších strategických námorných úzkych bodov pre globálny obchod. Aké boli počas histórie konkurenčné nároky na kľúčové obchodné tepny? Sputnik skúma.

Suezský prieplav

Suezský prieplav, postavený v 60. rokoch 19. storočia počas európskych cisárskych ťažení na dobytie širokých oblastí Afriky a Ázie, zohral kľúčovú úlohu v globálnych konfliktoch nasledujúceho storočia:

Osmanské sily sa pokúsili zmocniť sa Suezu v rokoch 1915 a 1916 počas prvej svetovej vojny v snahe odrezať Entente od jej najrýchlejšej námornej trasy do Ázie.

V roku 1942 počas druhej svetovej vojny sa Rommelov africký zbor priblížil na 350 km od kanála a potom bol zatlačený späť. Ak by bol kanál dobytý, spojenecké námorné operácie v Stredozemnom mori by boli vážne narušené a sily Osi by sa mohli dostať k ropným poliam na Blízkom východe.

V roku 1956 počas prvých rokov studenej vojny spustilo znárodnenie Suezského prieplavu Gamála Abdela Násira inváziu Francúzska a Spojeného kráľovstva, ktoré sa snažili vrátiť koloniálnu kontrolu, a Izraela, rozhnevaného Násirovým antisionistickým postojom. Agresiu zmarili hrozby sovietskej intervencie a prekvapivé odmietnutie USA podporiť svojich spojencov.

Rýchly posun vpred k dnešku a Suez sa stali obeťou izraelsko-húsijského konfliktu, pričom Egypt len ​​v roku 2024 prišiel o miliardy z príjmov z tranzitu.

Panamský prieplav

Panama bola súčasťou Kolumbie až do roku 1903, kedy sily podporujúce nezávislosť (vhodne) podporované americkými vojnovými loďami vyhlásili nezávislosť. „Urobil som Panamu,“ pochválil sa neskôr prezident Teddy Roosevelt. Výstavba súčasného Panamského prieplavu sa začala krátko nato v roku 1904.

V roku 1989 USA napadli Panamu, aby z nej vytlačili bývalého spojenca Manuela Noriegu. Oficiálne bola invázia o „obrane demokracie“ a boji proti obchodovaniu s drogami. V skutočnosti sa Washington obával, že Noriega by mohol zrušiť ustanovenia zmluvy, ktorá zaisťuje stálu vojenskú prítomnosť USA v regióne.

O 35 rokov neskôr zvolený prezident Trump pohrozil, že sa zmocní prieplavu, čo vyvolalo odsúdenie medzi panamskými vodcami aj predstaviteľmi Washingtonu, ktorí sú znepokojení tým, že znova nahlas povedal tú tichú časť.

Hormuzský prieliv

Hormuzský prieliv, ktorý sa nachádza pri ústí Perzského zálivu a zodpovedá za prepravu štvrtiny svetovej ropy, sa ukázal ako kľúčový námorný úzky bod priemyselného veku – niečo, čo Británia nepochybne predvídala, keď si podrobila arabské štáty susediace s prielivom. v roku 1820.

Iránsko-iracká vojna v rokoch 1980-1988 ukázala, aký dôležitý je Hormuzský prieliv, pričom Saddám Husajn sa pokúšal vyprovokovať Teherán, aby uzavrel prieliv a spustil rozsiahlu intervenciu USA.

Dnes Irán tvrdí, že jeho vojenská stratégia zahŕňa uzavretie prielivu v prípade veľkej americkej alebo izraelskej agresie, aby prinútila plánovačov vo Washingtone a Tel Avive, aby si dvakrát rozmysleli, než začnú vojnu, ktorá by mohla vyvolať globálnu depresiu.

Turecké úžiny

Od cisárskeho veku cez studenú vojnu až po súčasnosť boli Turecké úžiny kľúčovou cenou v súťaži o prístup medzi Čiernym a Stredozemným morom.

Na základe tajnej Konštantínopolskej dohody z roku 1916 sa Británia a Francúzsko zaviazali previesť Konštantínopol (Istanbul) a prielivy do Ruskej ríše, ak Dohoda vyhrá vojnu. Na sľuby sa zabudlo hneď po ruskej revolúcii.

Po 2. svetovej vojne ZSSR navrhol spoločnú vojenskú kontrolu nad prielivom, čo odráža americkú kontrolu nad Panamským prieplavom a britskú kontrolu nad Suezským prieplavom.

ZSSR, znepokojený nerušeným prechodom vojnových lodí Osi cez prieliv počas vojny, a tým, že sa Ankara hneď po tom prisunula k Washingtonu, požadoval spoločnú vojenskú kontrolu nad prielivmi. Turkiye to odmietlo a nakoniec vstúpilo do NATO.

Dnes zostáva turecký prieliv kľúčovým uzlom pre svetový obchod – najmä zásielky obilia z Ruska a Ukrajiny. Prielivy boli uzavreté pre vojnové lode po začatí proxy vojny medzi Ruskom a NATO na Ukrajine v roku 2022.

Malacký prieliv

Dôležitosť tejto medzinárodnej námornej cesty sa prejavila až v roku 1500, keď ju Portugalci dobyli z Acehského sultanátu. V 40. rokoch 17. storočia portugalskú kontrolu nahradili Holanďania, ktorí udržiavali úžinu až do druhej svetovej vojny.

Počas vojny japonská invázia a okupácia Malajska a Holandskej východnej Indie dala Tokiu úplnú kontrolu nad Malackým prielivom v rokoch 1942-1945.

Rýchly posun vpred do súčasnosti a hrozby USA uzavretím strategického prielivu pre Čínu a jej zdroje ropy na Blízkom východe podnietili Peking, aby hľadal záložné cesty, ako je Mjanmarsko.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno