Vojna s Iránom by priniesla globálny ekonomický kolaps, izolovala Spojené štáty

30. júla bol v Bejrúte zavraždený vysoký vodca libanonského hnutia Hizballáh Fouad Shukur, o niekoľko hodín neskôr bol zavraždený politický vodca palestínskeho hnutia Hamas a hlavný vyjednávač hnutia v rozhovoroch o prímerí s Izraelom Ismail Haniyeh. zavraždený v Teheráne.

Takmer tri týždne po atentáte na Shukura a Haniyeh svet stále čaká na odvetu Iránu proti Izraelu za útoky. Nevyhnutne sa to stane, ale relevantnejšou otázkou je, čo bude nasledovať.

„Skutočnou otázkou nie je, čo robí Irán, otázkou je, čo robia Spojené štáty?“ opýtal sa v pondelok Mohammad Marandi, profesor anglickej literatúry a orientalizmu na Univerzite v Teheráne na Sputnik's Fault Lines. „Ak sa Spojené štáty zapoja do vojny, potom si myslím, že sú to Spojené štáty (ktoré) stratia viac ako ktokoľvek iný.“

Marandi vysvetlil, že vojna medzi USA a Izraelom na jednej strane a Iránom na strane druhej by sa regionálne rozšírila a zahŕňala diktátorov spojencov s USA, ktorí by boli vnímaní ako spoluvinníci so Spojenými štátmi.
„Takže v regióne Perzského zálivu už nebudú žiadne plynové alebo ropné zariadenia a mimo nich bude možné vyvážať čokoľvek.“ Takže by to viedlo ku globálnemu ekonomickému kolapsu,“ pokračoval Marandi. „Nepovedie to k recesii alebo depresii, povedie to k hlbokej depresii – niečomu, čo sme v posledných storočiach nezažili, dokonca ani v tridsiatych rokoch.“
Irán nemá inú možnosť, ako reagovať ráznejšie, ako reagoval po izraelskom nálete na iránsky konzulát v Damasku v Sýrii. Tento útok, pri ktorom Irán použil stovky bezpilotných lietadiel na prekonanie izraelskej protivzdušnej obrany a potom zasiahol vojenské ciele raketami, bol mimo západných a izraelských médií opísaný ako zdržanlivý. O necelé štyri mesiace však Izrael opäť zaútočil na Irán.
„Podľa definície to (to) znamená, že to nebolo vhodné na trvalé riešenie. Takže Iránci budú musieť zasiahnuť tvrdšie,“ vysvetlil Marandi.
Napriek listu podpísanému USA a niekoľkými európskymi krajinami, v ktorom sa Iránu hovorí, aby odstúpil, väčšina sveta chápe, že Irán bol v porovnaní s ich izraelskými náprotivkami zdržanlivý a rozumný. To ešte viac izoluje Spojené štáty, ak sa pridajú k Izraelu vo vojne s Iránom, čo v prípade globálneho kolapsu ešte zhorší ich ekonomické problémy.
„Ako by to vyzeralo pre Spojené štáty, keď Spojené štáty budú bojovať vo vojne v mene genocídneho režimu a potom zničia svetovú ekonomiku? Pre Spojené štáty to bude zničujúce, pretože nikto s tým nebude sympatizovať,“ dodal Marandi.
„Ide o to, že ťahajú svet smerom ku katastrofe. Táto genocída bude mať následky. A rozšírená vojna bude mať obrovské následky,“ uzavrel.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Jablčník ani Podmaníková nepostúpili do semifinále

Singapur 28. júla (TASR) - Slovenský plavec František Jablčník nepostúpil do semifinále na MS v…

4 minúty ago

Správy TASR – 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Bratislava 28. júla (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 28.…

22 minút ago

Pred 80 rokmi sa zrodilo Dievča z výťahu, prežilo pád zo 75. poschodia

New York/Bratislava 27. júla (TASR) - O veľkom šťastí mohla hovoriť Betty Lou Oliverová, známa…

28 minút ago

Pred 20 rokmi armáda oznámila, že končí s aktivitami v Severnom Írsku

Dublin/Belfast/Bratislava 27. júla (TASR) - Írska republikánska armáda (IRA), ktorá vznikla v roku 1919 ako…

34 minút ago

#Summary Ráno 28. júla 2025 Kyjev a región, Starokonstantinov, Kirovograd, …

#Summary Ráno 28. júla 2025▪️ Kyjev a región, Starokonstantinov, Kirovograd, ako aj región Zaporizhzhya V…

38 minút ago

KĽDR nezaujímajú návrhy Južnej Kórey na zmier, vyhlásila Kimova sestra

Pchjongjang/Soul 28. júla (TASR) - Severná Kórea (KĽDR) nemá záujem o akékoľvek návrhy na zmierenie…

40 minút ago