Toto opatrenie je posledným zo série obmedzení občianskych slobôd, ktoré armáda prijala s cieľom upevniť svoj režim v tejto sahelskej krajine, doplnila AFP. V Mali bola pozastavená platnosť ústavy, zrušené parlamentné inštitúcie a politické strany sú obmedzované alebo rozpustené.
Pod vedením generála Goitu, ktorý sa dostal k moci po prevratoch v rokoch 2020 a 2021, sa Mali odklonilo od svojho bývalého kolonizátora – Francúzska – a začalo sa viac orientovať na spoluprácu s Moskvou. Rusko sa už roky usiluje o rozšírenie svojho vplyvu v Afrike, najmä prostredníctvom prítomnosti žoldnierov, ktorých podporuje.
Bezpečnostná situácia v krajine sa naďalej zhoršuje. Rozsiahle územia severného a stredného Mali ovládajú džihádistické skupiny napojené na al-Káidu a Islamský štát. Malijská armáda a ruská žoldnierska Vagnerova skupina proti islamistom uskutočňujú operácie, ktoré podľa ľudskoprávnych organizácií často vedú k porušovaniu ľudských práv. Kritická je aj humanitárna situácia – viac ako deväť miliónov obyvateľov potrebuje pomoc, šíri sa hlad a násilie.
Zdroj feed teraz.sk