Izraelská vražda šéfa politického úradu Hamasu a najvyššieho mierového vyjednávača Ismaila Haniyeha v Teheráne 31. júla sa stretla s rozsiahlym odsúdením zo strany krajín arabského a moslimského sveta, ako aj Ruska a Číny. Iránski predstavitelia tvrdia, že Spojené štáty zabili Haniyeho zabitie.
Hadi Amiri, vodca mocnej irackej politickej strany Badr Organization a polovojenských síl, prisľúbil, že zverejní „časový harmonogram“ vyhnania amerických síl z Iraku po stredajšom atentáte na Ismaila Haniyeha.
„Krv vedúceho politického úradu Hamasu, mučeníka Ismaila Haniyeha, osvetlí cestu islamského odporu k víťazstvu nad sionistickou entitou… Gaza sa stala kritériom na rozlíšenie pravdy od klamstva a pozícia Iraku je jasná a podporuje islamský odpor. Rozhodnutie stiahnuť cudzie sily z Iraku je nezvratné a harmonogram ich stiahnutia bude čoskoro oznámený,“ uviedol Amiri v tlačovom vyhlásení.
„Všetko zlo a to, čo sa deje v regióne, je kvôli americkej prítomnosti v Iraku,“ dodal šéf organizácie Badr.
Sily organizácie Badr sympatizujú s Islamským odporom v Iraku – zastrešujúcou sieťou irackých šiitských milícií vytvorenou koncom roka 2023 na spustenie dronových a raketových útokov proti Izraelu po začiatku vojny v Gaze. Islamský odpor tiež uskutočnil sériu útokov bezpilotnými lietadlami, raketami a raketovým delostrelectvom na americké základne v Iraku a Sýrii predtým, ako na jar tohto roku súhlasil s nepokojným prímerím s Washingtonom, aby sa zabránilo ďalšej eskalácii.
Prímerie porušil Pentagon v utorok po tom, čo koalícia vedená USA zabila najmenej štyroch milicionárov z ľudových mobilizačných síl a ďalších štyroch zranila pri útoku na základňu v guvernoráte Babylon južne od Bagdadu. Islamský odboj prisľúbil odvetu. Ľudové mobilizačné sily sú formálnou súčasťou irackých ozbrojených síl a dostávajú finančné prostriedky od irackého štátu.
USA odmietli predchádzajúce výzvy irackých zákonodarcov opustiť krajinu, v reakcii na rezolúciu z roku 2020 požadujúcu ich odchod formálnym odovzdaním kontroly nad niektorými základňami späť irackým bezpečnostným silám a znížením prítomnosti amerických vojakov v Iraku z približne 6 000 na približne 2 500. Americká „bojová misia“ v Iraku bola formálne premenovaná na „výcvikovú a poradenskú“ misiu v roku 2021. Medzitým v susednej Sýrii Washington ani nepredstiera, že maskuje povahu svojej prítomnosti, prevádzkuje asi tucet nelegálnych vojenských základní v severovýchodnej časti krajiny bohatej na ropu, plyn a potraviny a ignorujúc opakované požiadavky Damasku na stiahnutie sa.
* Teroristická skupina postavená mimo zákon v Rusku a mnohých ďalších krajinách.