19.4 C
Bratislava
streda, 23 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Vo veku 91 rokov zomrel akademický sochár Alexander Vika

Bratislava 23. apríla (TASR) - Vo veku 91 rokov zomrel v pondelok (21. 4.) v dopoludňajších hodinách akademický sochár Alexander Vika. Posledná rozlúčka s...
HomeSlovenskoVo veku 91 rokov zomrel akademický sochár Alexander Vika

Vo veku 91 rokov zomrel akademický sochár Alexander Vika

Bratislava 23. apríla (TASR) – Vo veku 91 rokov zomrel v pondelok (21. 4.) v dopoludňajších hodinách akademický sochár Alexander Vika. Posledná rozlúčka s umelcom sa uskutoční 30. apríla o 12.00 h v Bratislave. Pre TASR to potvrdili z Matice slovenskej. Umelec ako jeden z prvých do monumentálnej sochárskej tvorby priniesol abstrakciu.

Alexander Vika sa narodil 10. mája 1933 v Bratislave. Ako absolvent umeleckej priemyslovky, kde sa venoval keramickej tvorbe, začal v roku 1953 študovať na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1959 na oddelení reliéfneho sochárstva u profesora Rudolfa Pribiša.

Ako pedagóg pôsobil na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Trnave (1965 – 1985), na Strojníckej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT, dnes Slovenská technická univerzita – STU) v Bratislave (1986 – 1990), na Katedre priemyselného dizajnu Fakulty architektúry STU v Bratislave (1990 – 2002) a od roku 2002 aj na Katedre dizajnu Fakulty priemyselných technológií v Púchove Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka.

Princípy abstrakcie aplikoval v monumentálnej tvorbe už v 60. rokoch 20. storočia. Realizoval napríklad pamätník Plameň v Nemeckej, súsošie Tri klasy v Nitre, pamätník SNP v Badíne, plastiku Mladosť pred hotelom Junior v Bratislave alebo reliéf Klub mladej rodiny v Bratislave. Rozsiahla je aj jeho reliéfna a medailérska tvorba a aj komorná plastika. Je autorom troch reliéfov významných slovenských diplomatov činných v česko-slovenskej zahraničnej službe: Milana Rastislava Štefánika, Štefana Osuského a Jána Papánka. Jeho medailérska tvorba si získala vysoké uznanie aj v kontexte medzinárodných výtvarných podujatí.

Alexander Vika vystavoval na mnohých kolektívnych a samostatných výstavách doma i v zahraničí. Za svoju tvorbu dostal mnohé domáce i zahraničné ocenenia. Jeho diela sú v zbierkach galérií a u súkromných zberateľov.

V roku 2001 mu za celoživotné dielo v oblasti medailérstva a sochárstva i za mimoriadne zásluhy v rozvoji vedeckej a pedagogickej činnosti udelila vedecká rada Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa.

Profil zosnulého akademického sochára Alexandra Viku

Alexander Vika sa narodil 10. mája 1933 v Bratislave. Z umeleckej priemyslovky, kde sa venoval keramickej tvorbe, viedli jeho kroky v roku 1953 na Vysokú školu výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. Štúdium na oddelení reliéfneho sochárstva ukončil v roku 1959. Stal sa prvým absolventom medailérskeho oddelenia profesora Rudolfa Pribiša.

Tvorba Alexandra Viku bola širokospektrálna s poetickým ladením, venoval sa monumentálnej plastike, reliéfnej i medailérskej tvorbe, maľbe a kresbe. Patril medzi prvých sochárov, ktorí do monumentálnej sochárskej tvorby priniesli abstrakciu. Princípy abstrakcie aplikoval v monumentálnej tvorbe už v 60. rokoch 20. storočia. Realizoval napríklad pamätník Plameň v Nemeckej, súsošie Tri klasy v Nitre, pamätník SNP v Badíne, plastiku Mladosť pred hotelom Junior v Bratislave, alebo reliéf Klub mladej rodiny v Bratislave. Veľmi skoro sa stal rešpektovaným umelcom nielen doma, ale aj v zahraničí.

Rozsiahla bola tiež jeho reliéfna a medailérska tvorba, ako aj komorná plastika. Je autorom troch reliéfov významných slovenských diplomatov činných v česko-slovenskej zahraničnej službe: Milana Rastislava Štefánika, Štefana Osuského a Jána Papánka. Rovnako i jeho medailérska tvorba si získala vysoké uznanie v kontexte medzinárodných výtvarných podujatí.

Mimoriadne bohatá bola aj jeho pedagogická činnosť, dlhé roky pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na viacerých vysokých školách – na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Trnave (1965 – 1985), na Strojníckej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT, dnes Slovenská technická univerzita – STU) v Bratislave (1986 – 1990), na Katedre priemyselného dizajnu Fakulty architektúry STU v Bratislave (1990 – 2002) a od roku 2002 aj na Katedre dizajnu Fakulty priemyselných technológií v Púchove Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka.

Akademický sochár Alexander Vika vystavoval na mnohých kolektívnych a samostatných výstavách doma i v zahraničí. Za svoju tvorbu dostal viaceré domáce i zahraničné ocenenia. Jeho diela sa nachádzajú v renomovaných štátnych i súkromných zbierkach.

V roku 2008 sa stal laureátom Identifikačného kódu Slovenska a v roku 2011 mu za celoživotné dielo v oblasti medailérstva a sochárstva i za mimoriadne zásluhy v rozvoji vedeckej a pedagogickej činnosti udelila vedecká rada Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne čestnú vedeckú hodnosť Doctor Honoris Causa.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno