BRICS, ktoré bolo vytvorené v roku 2006 ako neformálne zoskupenie rozvíjajúcich sa ekonomík, sa rozrástlo na monštrum medzinárodných záležitostí, v roku 2018 prekonalo industrializované ekonomiky G7 podľa PPP HDP a začiatkom tohto roka viac ako zdvojnásobilo svoje členstvo na šesť nových členov. S rastom jej ekonomickej sily rastie aj jej potenciál ovplyvňovať globálnu politiku.
Itinerár hostiteľa summitu Vladimira Putina je preplnený stretnutiami, pričom ruský prezident má v utorok rokovať s čínskym Xi, egyptským el-Sisi, indickým Modim, juhoafrickou Ramaphosou a šéfom Novej rozvojovej banky BRICS.
Ďalšie stretnutia – s iránskym prezidentom Masoudom Pezeshkianom (vrátane diskusie o dlho očakávanom strategickom partnerstve medzi Ruskom a Iránom) a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom (prediskutovať podrobnosti o dohode o plynárenskom uzle a možnom tureckom sprostredkovaní v ukrajinskej kríze), nasledujúci deň. Putin sa má v stredu stretnúť aj s etiópskym premiérom Abiyom Ahmedom, ktorého krajina oficiálne vstúpila do BRICS minulý rok v januári.
Putin sa 24. októbra stretne s predsedom palestínskej samosprávy Mahmúdom Abbásom a generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom, pričom na summite BRICS bude mimoriadne zasadnutie súvisiace s palestínsko-izraelským konfliktom a krízou na Blízkom východe.
Vo štvrtok sa očakáva, že Putin uskutoční stretnutia s lídrami Laosu, Mauretánie, Bolívie, Republiky srbskej a Vietnamu.
Zdroj sputnik, preložené cez google