Čmeliaky sa líšia od ostatného hmyzu tým, že sú okrúhle a chlpaté, vďaka čomu sa dokonale hodia do chladnejších podnebí, ako sú Alpy a Británia, kde sa im darí.
Populácie čmeliakov už teraz klesajú. Nový výskum však ilustruje ďalší zničujúci útok na milovaných opeľovačov Zeme. To, čo bolo v nedávnej minulosti opísané ako „utečenecká klimatická kríza“. správateraz ohrozuje zdravie hniezdiacich čmeliakov.
Podľa medzinárodného tímu výskumníkov, ktorí preskúmali vedeckú literatúru za 180 rokov, je teplo z prebiehajúcej krízy klimatických zmien hnacou silou ničenia populácie čmeliakov. Teplo sťažilo čmeliakom bezpečnú výstavbu svojich domovov – kde kladú budúce generácie svojho potomstva.
„Komplexné interakcie mechanizmov, ktoré sú základom poklesu, sú zle pochopené,“ povedal výskumníkov písať. „Spomedzi mnohých faktorov predpokladáme, že tepelný stres v hniezdach by mohol hrať kľúčovú úlohu pri úbytku druhov čmeliakov.“
Kolónie čmeliakov zvyčajne nemajú problémy s termoreguláciou svojho úľa. V horúcom podnebí sa včely robotnice zhromaždia a budú biť krídlami, aby ochladili svoje domovy. Klimatická kríza však vyhnala teploty nad priemerné horúčavy a čmeliaky sa teraz snažia udržať krok. Väčšina mláďat nie je schopná prežiť pri teplotách 95 °C° Fahrenheita (35° Celzia).
Vedci dodávajú, že bez ohľadu na to, na ktorom kontinente sa čmeliaky môžu zdržiavať, ich „optimálna“ teplota na inkubáciu hniezd je medzi 82F a 89F (28C a 32C).
„Ak (čmeliaky) nedokážu udržať teplotu pod hranicou, ktorá je pravdepodobne smrteľnou hranicou asi 35 °C, keď mláďatá môžu zomrieť, mohlo by to vysvetľovať, prečo strácame toľko čmeliakov po celom svete, najmä v Severnej Amerike a Európe,“ povedal. Peter Kevanhlavný autor štúdie.
Objavili sa aj správy o tom, že sa čmeliaky presunuli na vyššie, chladnejšie miesto ako spôsob boja proti klimatickým zmenám, hovorí Dave Goulson, profesor biológie na univerzite v Sussexe, ktorý sa na výskume nezúčastnil. Iné zviera populácií zažívajú rovnakú migráciu spôsobenú klimatickými zmenami vrátane veľkých bielych žralokov, ktoré sa našli pri pohybe po východnom pobreží USA v snahe dosiahnuť chladnejšie vody a vyššie populácie tuleňov.
Na celom svete existuje viac ako 250 druhov včiel, ktoré sú klasifikované ako rod Bombus (čmeliaky) so 49 druhmi čmeliakov v USA (2 druhy vyhynuli).
Goulson, ktorý študuje čmeliaky 30 rokov, hovorí, že nedávny výskum je „depresívny“ a „srdce lámavý“. Poukazuje na to, že populácie čmeliakov sa už dostali do nosa kvôli strate biotopu, čo v kombinácii s rastúcimi teplotami vytvorilo „dvojitú pohromu“.
Vedci vo svojom príspevku priznali, že „tepelné prostredia, v ktorých čmeliaky hniezdia (väčšinou pod zemou, niektoré v dutinách a málo na povrchu zeme), sú v ekológii čmeliakov zanedbávanou oblasťou. Výskumníci navrhli vykonať štúdie pomocou radaru prenikajúceho do zeme na štúdium druhov čmeliakov hniezdiacich na zemi.
„Dúfame, že budúci vedci využijú nápady, ktoré prezentujeme, a aplikujú ich na vlastný výskum zdravia a konverzácie čmeliakov,“ povedal Kevan.
The štúdium bol publikovaný v Frontiers in Bee Science.
Zdroj sputnik, preložené cez google