Zvýšenie počtu varovaní podľa EK dokazuje rastúcu účinnosť a dôveru v systém Safety Gate, keďže orgány využívajú platformu častejšie na oznamovanie a riešenie potenciálnych hrozieb pre bezpečnosť spotrebiteľov.
V správe sa uvádzajú aj následné opatrenia, ktoré prijali vnútroštátne orgány členských štátov EÚ, Nórska, Islandu a Lichtenštajnska s cieľom zabrániť poškodeniu spotrebiteľov a zastaviť predaj nebezpečných výrobkov.
V minulom roku najčastejšie uvádzanými výrobkami predstavujúcimi zdravotné riziká boli kozmetické výrobky (36 %), po nich nasledovali hračky (15 %), elektrické spotrebiče (10 %), motorové vozidlá (9 %) a chemické výrobky (6 %).
Chemické zložky boli hlavnou príčinou rizika v takmer polovici varovaní. Medzi zistené nebezpečné chemikálie patrili kadmium, nikel a olovo v šperkoch, ako aj alergéne vonné látky v telesných olejoch a syntetické chemikálie používané na zmäkčovanie plastov, napríklad v niektorých odevoch. Až 97 % oznámených kozmetických výrobkov obsahovalo BMHCA, zakázanú syntetickú vôňu, ktorá môže poškodiť reprodukčný systém a spôsobiť podráždenie pokožky.
Upozornenia zaregistrované v systéme Safety Gate vyvolali ráznu reakciu orgánov dohľadu nad trhom, ktoré prijali vyše 4200 opatrení s cieľom zastaviť predaj týchto výrobkov alebo ich stiahnuť z trhu.
Systém rýchleho varovania Safety Gate umožňuje vnútroštátnym orgánom dohľadu nad trhom z EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) nahlasovať nebezpečné nepotravinové výrobky a prijímať potrebné opatrenia. Výstrahy Safety Gate zahŕňajú riziká pre ľudské zdravie a bezpečnosť, ako je udusenie, uškrtenie a poškodenie sluchu alebo zraku, ako aj riziká pre životné prostredie, zdroje energie a majetok.
Nariadenie EÚ o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, platné od decembra 2024, zaviedlo modernizovaný nadčasový rámec na zaistenie bezpečnosti výrobkov na trhu Únie. V nariadení sa objasňuje, že všetky výrobky predávané v EÚ online alebo offline musia byť bezpečné bez ohľadu na ich pôvod.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)
Zdroj feed teraz.sk