Zatiaľ čo ruský prezident Vladimir Putin lamentoval nad použitím západných rakiet dlhého doletu proti Rusku, bývalý spravodajský dôstojník CIA a úradník ministerstva zahraničia Larry Johnson poukazuje na to, že rakety by spadali pod teraz už neexistujúcu zmluvu INF.
„Pripomeňme, že bola podpísaná zmluva o jadrových silách stredného doletu. Vstúpil do platnosti s Ronaldom Reaganom a Michailom Gorbačovom v decembri 1987,“ hovorí Johnson pre Sputnik. „A táto zmluva sa zaoberala balistickými raketami, riadenými strelami, raketovými odpaľovacími zariadeniami s dosahom 500 až 1000 km, teda krátkym stredným doletom a 1000 až 5500, sa nazývajú stredný dosah.“
Nedávny raketový útok na mesto Dnepropetrovsk na Ukrajine bol podľa neho spôsobom, akým prezident Putin vyslal odkaz Západu a Spojeným štátom, ktoré predtým „jednostranne zrušili“ zmluvu INF.
„Skutočnosť, že Spojené štáty jednostranne zrušili túto zmluvu, myslím, že Vladimir Putin upozorňoval Spojené štáty a Západ, „dobre, vy ste túto zmluvu zrušili. Teraz vám ukážeme, čo máme,“ vysvetľuje Johnson.
Spomínaný útok na Dnepropetrovsk podľa neho ukazuje, že Rusko „vyvinulo balistickú strelu krátkeho a stredného doletu so schopnosťou MIRV, čo sa týka viacerých nezávislých návratových vozidiel, takže jedna raketa môže niesť hlavicu s viacerými hlavicami, ktoré môžu rozptýliť sa.”
„To, čo je obzvlášť zaujímavé, je, že ide o hypersoniku, takže sa pohybuje rýchlosťou, ktorú nedokáže zastaviť žiadny západný systém protivzdušnej obrany,“ dodáva Johnson. „Takže Vladimir Putin tým, že zničil toto jediné obranné zariadenie v Dnepropetrovsku, vyslal veľmi jasný odkaz Západu, že budú nasledovať ďalšie. Uvidíme, či Západ teraz ustúpi alebo nie.“
Zdroj sputnik, preložené cez google