10.7 C
Bratislava
štvrtok, 3 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Trump oznámil recipročné clá na dovoz tovaru z EÚ vo výške 20 percent

Washington 2. apríla (TASR) - Prezident USA Donald Trump v stredu oznámil recipročné clá na dovoz všetkého tovaru z EÚ vo výške 20 percent....
HomeEkonomikaVláda schválila aktualizáciu energetického a klimatického plánu

Vláda schválila aktualizáciu energetického a klimatického plánu

Bratislava 2. apríla (TASR) – Do roku 2030 by mali emisie skleníkových plynov pre sektory mimo obchodovania s emisiami (non-ETS) na Slovensku v porovnaní s rokom 2005 poklesnúť o 22,7 %. Podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na celkovej spotrebe by sa mal zvýšiť na 25 %, pričom pôvodný predpoklad z roku 2019 hovoril o 19-percentnom zvýšení. Vyplýva to z aktualizácie Integrovaného národného energetického a klimatického plánu (INEKP) na roky 2021 – 2030, ktorý v stredu schválila vláda.

„Hodnota primárnej a konečnej energetickej spotreby na národnej úrovni v roku 2030 je + 2,6 %, resp. – 1,8 %. To je menej ako EK požadovaná úspora 12 %. Kľúčovými pre dosiahnutie cieľov budú sektory priemyslu a budov,“ priblížilo Ministerstvo hospodárstva SR v materiáli.

Európska komisia v decembri 2023 odporučila Slovensku zvýšiť podiel OZE až na 35 %. Modelovanie však podľa rezortu hospodárstva ukázalo, že dosiahnutie takéhoto cieľa by si vyžadovalo obmedzenie rozvoja priemyslu a ohrozilo by veľký počet domácností energetickou chudobou. Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) zdôraznila, že ciele sú ambiciózne, ale realistické, pričom je potrebné zohľadniť aj ekonomické a sociálne aspekty.

„Naše opatrenia musia byť efektívne a finančne dostupné. Aktualizácia plánu rešpektuje potreby slovenského priemyslu a občanov. Nemôžeme si dovoliť ohroziť rozvoj priemyslu alebo vystaviť naše domácnosti energetickej chudobe. Naším cieľom je spravodlivá a udržateľná transformácia,“ uviedla Saková.

Základnou stratégiou dekarbonizácie v dlhodobom horizonte, je podľa rezortu hospodárstva mať dostatočnú zdrojovú základňu nízkoemisnej výroby elektriny, najmä s dôrazom na stabilnú výrobu (jadrové, vodné a teplárne s obnoviteľným palivom) a prostredníctvom elektrifikácie sektorov znižovať emisie skleníkových plynov.

Revíziu INEKP mali všetky členské štáty EÚ predložiť Európskej komisii do 30. júna 2024. Ide o dôležitý strategický dokument, ktorý má obsahovať nielen analýzu stavu, ale aj kroky do budúcnosti s časovým plánom a prepojením na investície.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno