Categories: Slovensko

Vláda podporila návrhy noviel zákona o mimovládkach a práve na opravu

Bratislava 2. apríla (TASR) – Vláda na stredajšom rokovaní vyjadrila súhlas s poslaneckým návrhom novely zákona o mimovládnych organizáciách. Krok už v utorok (1. 4.) avizoval na sociálnej sieti predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). Kabinet rovnako súhlasom podporil návrh novely zákona o publikáciách, opätovne zavádzajúci pojem práva na opravu.

V utorkovom vyhlásení i v predloženom materiáli na rokovanie kabinetu premiér zdôraznil, že legislatívne úpravy, týkajúce sa pôsobenia mimovládnych neziskových organizácií, zodpovedajú cieľom aktuálneho Programového vyhlásenia vlády (PVV) v oblasti lobingu a transparentnosti fungovania mimovládok. „Politické strany súčasnej vládnej koalície už pred parlamentnými voľbami v roku 2023 deklarovali potrebu zabezpečenia vyššej miery transparentnosti fungovania mimovládnych neziskových organizácií,“ upozornil. Dodal, že úprava ich fungovania a s tým súvisiaceho lobingu je v kontexte PVV podstatná aj v oblasti politiky prevencie proti korupcii, integrity verejného sektora a transparentnosti. Zdôraznil taktiež, že návrh zákona vychádza z európskych štandardov a nemá nič spoločné so zákonmi o zahraničných agentoch, ako napríklad v USA či Izraeli.

Návrh novely zákona o neziskových organizáciách z dielne SNS má priniesť niekoľko zmien. Pre neziskovú organizáciu či nadáciu sa má podľa neho zaviesť povinnosť vypracúvať výkaz o transparentnosti. Jeho obsahom by mali byť aj informácie o osobách, ktoré prispeli na činnosť organizácie za rok viac ako 5000 eur. Rovnako by sa v ňom mali zverejňovať aj identifikačné údaje orgánov alebo členov orgánu organizácie.

Poslanec Adam Lučanský (SNS), ktorý sa podieľal na návrhu úprav, ocenil podporné stanovisko vlády. Zároveň avizoval, že v návrhu príde ešte k jednej zmene, nekonkretizoval však, čoho sa bude týkať.

Návrh novely zákona o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie takisto predložila SNS. Úprava opätovne zavádza pojem práva na opravu, ktorý nahrádza v súčasnosti používaný pojem práva na vyjadrenie. Právo na opravu vychádza z doterajšej právnej úpravy, avšak predloženým návrhom zákona sa posilňujú atribúty a podmienky jeho uplatnenia. Taktiež sa zavádza povinnosť prevádzkovateľa zriadiť samostatnú adresu elektronickej pošty na účel uplatnenia práva na opravu a uvádzať ju na titulnej strane spravodajského webového portálu.

I v prípade tohto legislatívneho návrhu premiér zdôrazňuje súvislosť s deklarovanými cieľmi v PVV „vytvoriť podmienky pre rovnoprávne fungovanie všetkých médií a súčasne zamedzí, aby sa neoprávnene zasahovalo do slobody slova, slobody vysielania a práva na šírenie informácií“.

Jeden z predkladateľov zákona, predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) mieni, že po vyjadrení podporného súhlasu vlády prejde legislatíva v parlamente hladko. Zákon má podľa neho zabezpečiť okrem iného rýchlejšie riešenie žalôb, ktoré sa týkajú zverejnených informácií v médiách a poškodenia mena. „Niektoré tlačové žaloby sa predlžujú päť-šesť rokov a po tomto období už v podstate nemajú zmysel. Tento zákon preto umožní špecializovať niektoré senáty na takúto agendu, a tým aj riešiť takéto spory rýchlejšie,“ uviedol po prerokovaní bodu na vláde. Zdôraznil, že navrhovaná úprava nemá primárne za cieľ chrániť politikov, rovnako tak poukázal na to, že je v súlade s európskym právom. „Inšpirovali sme sa právnou praxou vo Francúzsku,“ dodal.

Premiér sa po rokovaní vlády v súvislosti s návrhom novely zákona o neziskových organizáciách ohradil voči jeho označovaniu za „ruský zákon“. Za hrubé klamstvo a zavádzanie verejnosti označil používanie tejto nálepky na zvolávanie protivládnych demonštrácií a verejných zhromaždení v najbližších dňoch. Avizoval tiež, že návrh ešte prejde pri schvaľovaní zmenou, diskusia sa vedie k časti týkajúcej sa lobingu.

Premiér podporil aj návrh novely zákona, ktorým sa vracia inštitút práva na opravu. Predchádzajúca vláda podľa jeho slov úplne vymazala zo zákonov možnosť žiadať o opravu pri uvedení nepravdivej informácie. „Ak sa teraz chcem brániť a chcem dať opraviť nepravdivú informáciu, nemám v ruke žiadny nástroj,“ upozornil. I v tomto prípade poukázal na to, že do právneho poriadku nezavádzajú navrhovatelia žiadny mimoriadny prvok, ktorý by bol v rozpore s európskym právom.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravoda…

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…

2 minúty ago

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

8 minút ago

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

4 hodiny ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

4 hodiny ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

4 hodiny ago