Filipíny nebudú spolupracovať s ICC, no zároveň majú záväzky voči Interpolu, vysvetlil Marcos novinárom. „Ak je to (Duterteho) želanie, nebudeme blokovať ICC. My (s nimi) iba nebudeme spolupracovať… Pokiaľ ale (Duterte) súhlasí s tým, aby ho vyšetrovali, je to na ňom,“ upresnil prezident. Všetky svedectvá, ktoré bývalý líder poskytne, sa posúdia, aby sa vyvodili právne dôsledky, dodal Marcos.
Vyjadrenia nasledovali po stredajšom vypočúvaní v Kongrese, počas ktorého sa Duterte odmietol ospravedlniť za svoju úlohu vo vraždách, ku ktorým došlo v rámci protidrogovej kampane, a vyzval Medzinárodný trestný súd, aby začal vyšetrovanie. Pôvodnú žiadosť o odloženie vyšetrovania ICC predložil filipínsky veľvyslanec v Haagu Eduardo Malaya tvrdiac, že údajné zločiny už vyšetruje filipínska vláda.
Duterte v roku 2019 odstúpil od Rímskeho štatútu a vyhlásil, že ICC preto nemá v krajine súdnu právomoc. Súd napriek tomu tvrdí, že má právomoc rozhodovať o zločinoch, ku ktorým došlo v čase, keď Filipíny ešte patrili k členským štátom ICC. Súd v septembri odsúhlasil rozsiahle vyšetrovanie protidrogovej kampane, ktorú ľudskoprávni aktivisti označili za nezákonný a systematický útok na civilistov.
Duterte sa stal filipínskym prezidentom v roku 2016 a následne spustil v krajine tvrdú protidrogovú kampaň, v rámci ktorej polícii otvorene nariadil zabíjať osoby podozrivé z drogovej trestnej činnosti, ak títo jednotlivci ohrozovali životy policajtov pri zatýkaní.
Podľa oficiálnych údajov zverejnených Manilou bolo v rámci vyše 200.000 protidrogových operácií od júla 2016 na Filipínach zabitých najmenej 6181 ľudí. Ľudskoprávne skupiny sa však domnievajú, že skutočný počet obetí je oveľa vyšší, a obviňujú políciu zo systematického utajovania a popráv, čo polícia popiera.
Zdroj feed teraz.sk