Categories: Ekonomika

Víťazstvo D. Trumpa podľa EÚ zvýšilo riziko ďalších ciel

Brusel 6. novembra (TASR) – Prezidentské voľby v Spojených štátoch vyhral republikánsky kandidát Donald Trump a Európska únia zvažuje možnosti, čo ponúknuť s cieľom odvrátiť riziko zavedenia nových ciel na jej tovary vyvážané do USA, ale aj ďalších obchodných prekážok. Trump pred voľbami niekoľkokrát zopakoval, že plánuje uvaliť 10-percentné plošné clá na dovoz všetkých tovarov zo zahraničia a Európsku úniu priamo varoval, že „zaplatí vysokú cenu za to, že nedováža dostatočné množstvo amerických tovarov„. Informovala o tom agentúra Reuters.

Európska komisia už začala modelovať vplyv návratu Trumpa do Bieleho domu na Európsku úniu a najmä na štáty, ktoré jeho politika zasiahne najviac. K tým by mali patriť Nemecko, ktoré je najväčším výrobcom áut v EÚ, ako aj Taliansko, druhý najväčší exportér z EÚ do USA. Aj keď na verejnosti boli zdržanlivé, niektoré štáty už pred konaním volieb dali najavo obavy z vývoja v USA.

Okrem priameho vplyvu nových ciel na európsku ekonomiku, ktorej rast je naďalej veľmi slabý, EÚ by mohla doplatiť aj na ešte tvrdšie kroky, ktoré Trump plánuje voči Číne. Prípadné zavedenie vysokých amerických ciel na čínske produkty môže viesť k tomu, že veľkú časť týchto výrobkov čínski producenti presmerujú na európsky trh.

Európska únia sa bude usilovať komunikovať s budúcou Trumpovou administratívou ešte pred jeho inauguráciou, pričom už teraz zvažuje budúce oblasti spolupráce, ktoré by mohli zmierniť, prípadne odstrániť riziko ďalších ciel. Jednou z oblastí je americký skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorého dovoz by EÚ mohla zvýšiť. Zredukovala by tak obchodný deficit USA, na čo Trump často poukazuje.

V roku 2018 Trump a vtedajší šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker uzatvorili dohodu, ktorá zahrnovala aj záujem Bruselu zvýšiť dovoz LNG zo Spojených štátov. Dohoda zabránila uvaleniu dovozných ciel na ďalšie európske výrobky mimo ocele a hliníka. EÚ aj teraz dúfa, že sa s Trumpom dokáže dohodnúť.

Niektorí európski diplomati veria, že ďalšou oblasťou spolupráce môže byť Čína, voči ktorej USA po nástupe Trumpa s veľkou pravdepodobnosťou pritvrdia. Diskusie však budú podľa analytikov náročné, keďže EÚ plánuje naďalej postupovať podľa pravidiel svetového obchodu a aj keď chce vplyv Číny na svoje hospodárstvo zmierniť, nemá záujem sa od tohto trhu oddeliť.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Merz hovoril s Netanjahuom, žiadal rýchlu pomoc pre civilistov v Gaze

Berlín 27. júla (TASR) – Nemecký kancelár Friedrich Merz (CDU) v nedeľu znova telefonoval s…

7 minút ago

Náraz do oplotenia domu v obci Háj neprežil vodič osobného auta

Turčianske Teplice 27. júla (TASR) - Tragické následky mala nedeľná popoludňajšia dopravná nehoda na ceste…

25 minút ago

Návrat zázrakového syna Chevrona? Nie Venezov Venezuela druhý deň výkonný pracovník Di …

📝Návrat zázraku syn Chevron?📝Nie naozajVo Venezuele, druhý deň výkonný riaditeľ Federácie obchodnej komory a Venezuela…

29 minút ago

Jordánsko a SAE zhodili do Pásma Gazy 25 ton humanitárnej pomoci

Gaza 27. júla (TASR) - Dve jordánske lietadlá a jedno lietadlo patriace Spojeným arabským emirátom…

37 minút ago

Výskumníci z SPU spolupracovali na vývoji produktu pre pacientov

Nitra 27. júla (TASR) - Nový potravinový doplnok určený pre onkologických pacientov je jedným z…

49 minút ago

Cieľom EÚ v rokovaniach s USA musí byť zníženie hroziacich ciel

Brusel 27. júla (TASR) - Hlavným cieľom Európskej únie (EÚ) v obchodných rokovaniach so Spojenými…

55 minút ago