Fletcher ocenil krok zo strany Izraela, avšak uviedol, že po 11 týždňoch úplného blokovania prísunu pomoci do vojnou zničenej palestínskej enklávy izraelskí predstavitelia umožnili len obmedzený prísun pomoci.
„Dnes povolili vstup deviatim našim nákladným autám cez hraničný priechod Kerem Šalom,“ uviedol Fletcher vo vyhlásení. „Je to však len kvapka v mori toho, čo je naliehavo potrebné,“ dodal.
Predstaviteľ OSN poznamenal, že vzhľadom na prebiehajúce bombardovania a vysokú úroveň hladu sú rizika rabovania a neistoty značné. „Obmedzené množstvá pomoci, ktoré sú v súčasnosti vpúšťané do Gazy, samozrejme nemôžu nahradiť neobmedzený prístup k civilistom v takejto krajnej núdzi,“ vyhlásil.
Prísun pomoci do Pásma Gazy blokuje Izrael už od 2. marca. Ministri zahraničných vecí 22 krajín vrátane Francúzska a Nemecka vo svojom pondelkovom vyhlásení uviedli, že vnímajú náznaky obmedzeného obnovenia pomoci, obyvateľstvo vojnou zničeného územia „je vystavené hladomoru… a musí dostať pomoc, ktorú naliehavo potrebuje“.
Izrael medzičasom oznámil, že do Pásma Gazy už vstúpilo päť kamiónov OSN s humanitárnou pomocou. Podľa izraelskej agentúry COGAT, ktorá dohliada na dovážané zásoby, bolo medzi humanitárnou pomocou aj dojčenská výživa.
Izraelské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok avizovalo, že vpustí do Gazy niekoľko nákladných áut s dojčenskou výživou. Dodalo, že v nasledujúcich dňoch umožní vstup desiatok kamiónov s pomocou.
Humanitárne organizácie či Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varujú, že obyvatelia Pásma Gazy hladujú a varovali aj pred znižujúcimi sa zásobami paliva, liekov a čistej vody.
Zdroj feed teraz.sk