„Hoci sa v posledných rokoch nahliadanie na obezitu u odbornej verejnosti zmenilo, široká verejnosť ju stále nepovažuje za chronické a život ohrozujúce ochorenie. (…) (Pre)obezita nielen znižuje kvalitu života pacientov, ale aj výrazne zvyšuje kardiometabolické ochorenia, najmä riziko rozvoja diabetes mellitus druhého typu, niektorých nádorových ochorení a v neposlednom rade aj ochorení pečene,“ priblížila prezidentka asociácie Ľubomíra Fábryová.
V manažmente obezity a jej komorbidít je podľa odborníkov nevyhnutný multidisciplinárny prístup. Liečba by mala byť tímovou prácou lekára prvého kontaktu, špecialistov, chirurgov, nutričných terapeutov, trénerov, psychológov, farmaceutov a ďalších odborníkov.
Na obezitu ako chronické ochorenie chce upozorniť projekt Slovensko proti obezite. V rámci neho budú počas marca viaceré lekárne na Slovensku poskytovať meranie krvného tlaku, BMI, glykémie, cholesterolu aj niektorých parametrov pri vybraných ochoreniach pečene.
Zdroj feed teraz.sk
Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…
📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…
Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…