Celkové náklady dosiahli sumu 36.000 eur, pričom 5000 eur poskytla nadácia Prešovského samosprávneho kraja a 20.000 eur prisľúbil Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity. „Je to dočasné riešenie. Chceme nájsť nejaké trvalé formy bývania a uvidíme, aké budú možnosti a aké budú dostupné dotačné schémy, aby sme to využili,“ uviedol primátor.
Pri výbere vhodného dočasného ubytovania vyhodnocovali aj bezpečnostné hľadisko a zamerali sa na to, ako eliminovať vznik požiaru. Zvolili elektrické kúrenie, vyhýbali sa pieckam. „Odovzdávame so všetkými revíziami, aby to bolo bezpečné, a veríme, že sekundárny efekt môže byť aj to, že dôjde k zníženiu zvláčania rôznych druhov dreva, šatstva alebo čohokoľvek, čo by mohlo slúžiť na kúrenie,“ uviedol Kall.
V meste je stále vyhlásená mimoriadna situácia, ktorá potrvá, kým nebude posledná rodina, ktorá bola evakuovaná, ubytovaná.
„Plánujeme riešiť aj svojpomocnú výstavbu vlastných rodinných domov v rámci projektu Domov, ktorý je overený v iných komunitách. Keď by sme postavili nové rodinné domy, tým pádom by sa uvoľnili naše nájomné byty a chceli by sme práve ľudí, ktorí žijú v tých horších podmienkach, presunúť do našich mestských nájomných bytov, ktoré majú vodovod, kanalizáciu, elektrinu,“ dodal primátor.
Vo Veľkom Šariši vypukol 19. marca v noci požiar viacerých unimobuniek. Zomrelo pri ňom päť ľudí, z toho štyri deti. Približne 30 ľudí zároveň prišlo o strechu nad hlavou.
Zdroj feed teraz.sk