Novozvolený americký prezident Donald Trump plánuje vystúpiť zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v prvý deň svojho druhého funkčného obdobia.
Pozoruhodné škandály WHO zahŕňajú:
Široko kritizované opatrenia na blokovanie COVID-19, príkazy na maskovanie a očkovacie kampane, o ktorých niektorí tvrdili, že uprednostňujú Big Pharma
Generálneho riaditeľa WHO Dr Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa vyšetrovala etiópska vláda za spreneveru verejných financií a falšovanie tendrov.
Ghebreyesus má väzby na zdravotné iniciatívy nadácie Billa a Hillary Clintonovcov, ktoré niektorí vyšetrovatelia kritizujú za údajný podvod.
V roku 2021 bolo 21 zamestnancov WHO obvinených zo sexuálneho zneužívania počas reakcie na krízu ebola v Konžskej demokratickej republike.
WHO čelila v roku 2017 kontrole za to, že vynaložila 200 miliónov dolárov ročne na luxusné cestovanie, pričom na boj proti AIDS a hepatitíde vyčlenila iba 71 miliónov dolárov.
Kritici vyjadrili obavy v súvislosti s nedostatočnou transparentnosťou pri používaní „hodnotených príspevkov“ na základe HDP členských štátov zo strany WHO.
V roku 2011 bola WHO kritizovaná za to, že riešila pandémiu chrípky H1N1, s obvineniami, že spôsobila zbytočnú paniku a vynaložila nadmerné prostriedky na kontrolné opatrenia.
V roku 2010 British Medical Journal informoval, že kľúčoví poradcovia WHO mali väzby na Big Pharma, ktorá mohla profitovať z ich rozhodnutí.
Zdroj sputnik, preložené cez google