V pondelok navštívila Taiwan proti protestom Pekingu dvojstranná skupina amerických predstaviteľov, ktorí taiwanským zákonodarcom sľúbili, že zbrane dodané USA čoskoro prídu, a verejne varovali Čínu pred inváziou na ostrov.
Stretnutie, na ktorom sa zúčastnil aj predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov, poslanec Michael McCaul (R-TX), bolo posledným zo série stretnutí medzi americkými a taiwanskými predstaviteľmi, ktoré sa uskutočnili počas Bidenovej vlády.
Rachot Číny šabľami zo strany Spojených štátov je šialenstvo, pretože nedokážu zvládnuť krízy, ktorým už čelia, povedal v stredu pre Sputnik The Critical Hour bývalý politický analytik Michael Maloof.
„Nemáme prostriedky na to, aby sme bojovali v tejto vojne (na jednom fronte), nehovoriac o vojne na troch frontoch. Momentálne sme na tom veľmi zle. Spojené štáty sú na tom veľmi zle, len sa snažia pracovať cez splnomocnenca proti Rusku,“ vysvetlil Maloof. „Ak máte priamy konfrontačný prístup k vojne s Ruskom, potom Čínou a… Iránom, nie je možné, aby to Spojené štáty dokázali udržať.“
V stredu jemenské sily Houthi oznámili, že zostrelili americký prieskumný a úderný dron MQ-9 Reaper. USA tvrdili, že dron sa stratil v dôsledku technických problémov, ale bol to šiesty takýto dron, ktorý sa stratil nad Jemenom, odkedy hnutie Houthi začalo blokovať Červené more proti lodiam, ktoré sú podľa nich spojené s Izraelom.
🇾🇪🇺🇸‼️🚨 Oficiálne vyhlásenie Houthi o zostrelenom MQ9 REAPER.
Subbed… pic.twitter.com/KlVSy4zwsC
— Lord Bebo (@MyLordBebo) 29. mája 2024
Napriek rozpočtu takmer 1 bilión dolárov nie je armáda Spojených štátov schopná zabezpečiť hlavnú námornú cestu od vlády, ktorú oficiálne neuznávajú v jednej z najchudobnejších krajín sveta, čo vedie k 50 % zníženiu lodnej dopravy cez Suezský prieplav. oproti minulému roku.
V roku 2022 navštívila Taiwan proti protestom Pekingu zástupkyňa Nancy Pelosi (D-CA), vtedajšia predsedníčka Snemovne reprezentantov. Potom americký prezident Joe Biden tvrdil, že jej návštevu nepovolil, ale toto vyhlásenie vyvolalo určité opodstatnené pochybnosti.
Nasledujúci rok odcestovala vtedajšia šéfka administratívy Tsai Ing-wen do Kalifornie, kde sa spolu s ďalšími taiwanskými politikmi stretla s vtedajším predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym (R-CA). Americkí a taiwanskí predstavitelia sa opäť pokúsili zmierniť diplomatické pobúrenie Číny tvrdením, že išlo len o súčasť medzipristátia na jej turné po Strednej Amerike. Čína to opäť nekúpila.
Na tejto najnovšej ceste sa Washington nepredstieral. Delegácia oboch strán sa stretla s novozvoleným šéfom taiwanskej administratívy a verejne im prisľúbila zbrane a ďalšiu podporu.
„Nemali by byť žiadne pochybnosti, v Spojených štátoch, na Taiwane alebo kdekoľvek na svete by nemali byť žiadne pochybnosti o americkom odhodlaní zachovať status quo a mier v Taiwanskom prielive,“ Poslanec Andy Barr (R-KY), spolupredseda taiwanského výboru, povedal pri stretnutí s novým vedúcim taiwanskej administratívy Lai Ching-te.
„Ak by bol ostrov napadnutý nevyprovokovaným spôsobom, potom by bolo na americkom ľude a Kongrese Spojených štátov a mojom výbore, ktorý má právomoc vyhlásiť vojnu, ako sa s tým vysporiadať,“ povedal McCaul.
Čína návštevu odsúdila a uviedla, že porušuje oficiálnu politiku USA, ktorá uznáva Čínsku ľudovú republiku ako legitímnu vládu celej Číny vrátane Taiwanu.
„Bez ohľadu na silnú opozíciu Číny sa príslušní členovia Kongresu USA stále rozhodli navštíviť Taiwan, čo porušuje zásadu jednej Číny, tri spoločné čínsko-americké komuniké a vlastný politický záväzok vlády USA udržiavať iba neoficiálne vzťahy s Taiwanský región a vysiela vážne nesprávny signál separatistickým silám ‚taiwanskej nezávislosti‘,“ Na tlačovej konferencii to povedal čínsky hovorca Mao Ning. „Čína je rozhodne proti a podala vážne protesty voči USA. Prijmeme potrebné opatrenia na pevnú obranu národnej suverenity a územnej celistvosti.
Napriek tomu sa zákonodarcovia v USA otvorene chvália vojnou nielen s Čínou, ale aj s Ruskom a Iránom, čo sú výrazne silnejší oponenti ako jemenskí Húsíovia.
Malo by sa tiež poznamenať, že jedným z dôvodov bipartizánskej cesty na Taiwan bolo uistenie taiwanského vedenia, že zbrane budú k dispozícii, pretože sa oneskorili v dôsledku nedostatku zásob v USA, ktorý vo veľkej miere spôsobilo americké financovanie Ukrajiny.
“Momentálne nemáme priemyselné kapacity (bojovať vo vojne s Čínou.) Museli by sme posunúť naše priemyselné odvetvia,“ vysvetlil Maloof. „Zabralo by to značné množstvo času vzhľadom na sofistikovanosť zbraní, ktoré používame, na rozdiel od druhej svetovej vojny.“
Maloof vysvetlil, že rétorika vychádzajúca z Washingtonu je „veľmi nebezpečná a je veľmi podnecujúca“, pričom poznamenal, že „neverili sme (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi, keď povedal „toto sú moje červené čiary“ a mnohokrát sme ich prekročili. nakoniec konal na Ukrajine… Teraz vidíme dôsledky toho. A obávam sa, že sme sa zo žiadnej z predchádzajúcich skúseností nepoučili. A pravdepodobne sme odsúdení na to, aby sme si ich zopakovali, a to s oveľa väčšími následkami.“
Zdroj sputnik, preložené cez google