Categories: Nezaradené

Vedci vyvinuli jedinečný nanosenzor na diagnostiku rakoviny a Alzheimerovej choroby

Výskumníci z National University of Science and Technology MISIS vytvorili unikátny neinvazívny nanosenzor na meranie hladín medi v tele v reálnom čase. Podľa nich sa tak otvárajú nové možnosti diagnostiky a liečby chorôb ako Alzheimer či rakovina.

Výsledky boli publikované v časopise Analytical Chemistry.
Meranie hladín medi v tele zohráva kľúčovú úlohu pri diagnostike a liečbe chorôb súvisiacich s poruchami metabolizmu medi, ako je Alzheimerova choroba, Wilsonova choroba, Menkesov syndróm a rôzne druhy rakoviny. Okrem toho je presné určenie obsahu medi nevyhnutné na posúdenie účinnosti nových liekov obsahujúcich meď a na štúdium ich akumulácie v telesných tkanivách, vysvetlili vedci.
Špecialisti NUST MISIS vyvinuli univerzálny, vysoko presný senzor schopný merať fyziologické koncentrácie medi v reálnom čase. Výskumníci uviedli, že sa úspešne použil na stanovenie obsahu medi v rôznych biologických vzorkách, od jednotlivých buniek až po celé orgány. Uviedli, že tento vývoj otvára nové perspektívy diagnostiky a monitorovania ochorení súvisiacich s poruchami metabolizmu medi.
Podľa vedcov má nový senzor oproti existujúcim analógom niekoľko výhod: je presnejší, poskytuje výsledky v reálnom čase a robí proces merania menej invazívnym. Jedinečnosť tohto vývoja spočíva vo vytvorení prvého univerzálneho senzora nanometrov schopného merať ako v mikroskopických objektoch s veľkosťou 10-100 mikrónov, tak v celých orgánoch, vysvetlili autori štúdie. Iné existujúce senzory boli zvyčajne navrhnuté pre špecifické úlohy a boli výrazne väčšie, čo výrazne obmedzovalo ich použitie, najmä v biomedicínskom výskume.
„Predtým si takéto štúdie vyžadovali veľký počet zvierat, pretože postup merania bol invazívny a vyžadoval odber vzoriek tkaniva vo viacerých časových bodoch. Nový senzor umožňuje viacnásobné merania na tých istých zvieratách, čím sa výrazne znižuje počet potrebných experimentálnych zvierat a zvyšuje sa presnosť a úplnosť získaných údajov,“ povedal Roman Timoshenko, inžinier vo vedeckovýskumnom laboratóriu biofyziky v NUST MISIS.
Dodal, že tento vývoj už umožňuje presnejšie sledovanie hladín medi pri štúdiách ochorení súvisiacich s poruchami metabolizmu medi.
Pri výskume boli použité nanorozmerné kremenné kapiláry modifikované uhlíkom, zlatom a špeciálnou zmesou na špecifickú väzbu medi. Princíp detekcie je založený na elektrochemickej oxidačnej a redukčnej reakcii medi, zaznamenanej pomocou cyklickej voltametrie.

„Tím výskumníkov z NUST MISIS pod vedením kandidáta fyzikálnych a matematických vied Alexandra Yerofeeva už niekoľko rokov pracuje na vytváraní inovatívnych technológií pre medicínu, ktoré v budúcnosti zjednodušia diagnostiku a liečbu mnohých chorôb – Alzheimerovej choroby, Wilsonovej choroby , Menkesov syndróm a rôzne druhy rakoviny. Nový vysoko presný senzor na meranie hladín medi v tele vyvinutý našimi vedcami má niekoľko výhod oproti existujúcim analógom: je presnejší, menej invazívny a poskytuje rýchlejšie výsledky,“ povedala Alevtina Chernikova, rektorka NUST MISIS.

Ďalším krokom vedcov je integrácia senzora do kompaktného zariadenia určeného na dlhodobé monitorovanie kovov v živých organizmoch.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Čas ukáže výhodnosť obchodnej zmluvy medzi EÚ a USA

Bratislava 28. júla (TASR) - Po mesiacoch neistoty je veľmi dobré, že sa konečne uzavreli…

3 minúty ago

V Sliezsku hasiči od nedele zasahujú v súvislosťami so silnými dažďami

Varšava 28. júla (TASR) - Viac ako 500-krát zasahovali od nedele poľskí hasiči v Sliezskom…

9 minút ago

Experiment s predvídaním slnečného žiarenia sa zastavil po vôni pred strojom na výrobu oblakov

MOSKVA (Sputnik) - Vedci v Spojených štátoch plánovali rozsiahly experiment s tlmením slnečného žiarenia s…

11 minút ago

Hlavné turistické a cyklistické trasy v košických lesoch spriechodnili

Košice 28. júla (TASR) - Hlavné turistické a cyklistické trasy sú opäť priechodné. Mestské lesy…

15 minút ago

Rusko nás súperi s plným spektrom vesmírnych schopností – Roscosmos Head

Moskva (Sputnik) - Ruské spoločnosti sú prítomné vo všetkých častiach vesmírneho trhu. Ruská štátna vesmírna…

17 minút ago

Nabudúce to už skúšať nebudem

Praha 28. júla (TASR) - Slovenský futbalový reprezentant Lukáš Haraslín štýlovým spôsobom zariadil v 2.…

21 minút ago