Organickú zlúčeninu, ktorá hrá dôležitú úlohu pri vzniku života, po prvý raz syntetizovali vedci z Národnej výskumnej univerzity v Samare v rámci medzinárodného tímu v podmienkach blízkych vesmírnemu ľadu.
Tím bol schopný vyvinúť úsilie ožiarením ľadu, ktorý pozostáva z oxidu uhoľnatého a acetaldehydu, prúdom elektrónov v hlbokom vákuu pri teplotách tekutého hélia.
„Zistenia nám umožňujú považovať syntetizované látky za sľubných kandidátov na budúce astronomické výskumy. Po syntéze v studených molekulárnych oblakoch môže metylglyoxal slúžiť ako kľúčový prekurzor cukrov, cukrových kyselín a aminokyselín,“ povedal Ivan Antonov, docent na Katedre fyziky Samarskej univerzity.
„V budúcnosti budeme pokračovať v skúmaní tvorby zložitých molekúl z jednoduchých molekúl v podmienkach kozmického priestoru, aby sme vytvorili model chemického vývoja vesmíru. Radi by sme odpovedali na kľúčové otázky: mohli byť látky potrebné na vývoj života syntetizované v kozmických podmienkach? Aké mechanizmy vedú k vzniku týchto látok? Nakoniec, aká jedinečná je existencia inteligentného života vo vesmíre? Antonov vysvetlil.
Výskum sa uskutočnil na jedinečnom výskumnom pracovisku na štúdium chemických procesov v hlbokom vesmíre, vytvorenom v Centre laboratórnej astrofyziky Samarskej pobočky Fyzikálneho ústavu PN Lebedeva Ruskej akadémie vied s podporou Megagrantu č.075-15 -2021-597.
Zdroj sputnik, preložené cez google