Categories: Zahraničie

Vdychované nanočastice olova poškodzujú mozog

Praha 10. apríla (TASR) – Vdychované nanočastice olova môžu zo znečisteného ovzdušia prenikať do mozgu a spôsobovať neurodegeneratívne ochorenia, ako je napríklad Alzheimerova choroba, uvádza nová štúdia českých vedcov, píše TASR.

Znečistenie ovzdušia predstavuje celosvetový problém najmä v mestských a priemyslových oblastiach. Skryté nebezpečenstvo môžu predstavovať olovnaté nanočastice (PbNP), ktoré do vzduchu uvoľňuje spaľovanie fosílnych palív a priemyselná výroba.

PbNP môžu podľa vedcov vstúpiť do mozgu priamo cez čuchové bunky. Umožňuje im to obísť hematoencefalickú bariéru oddeľujúcu vnútorné prostredie mozgu a cievny systém, čím zabraňuje vstupu škodlivín z krvi do mozgu.

„Potvrdili sme, že nanočastice olova sa môžu do mozgu dostať skrz čuchový nerv a hromadiť sa v špecifických oblastiach mozgu. Tento objav je kľúčový pre pochopenie neurotoxicity nanočastíc a ukazuje, že znečistenie ovzdušia môže mať priamy vplyv na náš nervový systém. Zároveň otvára nové možnosti ochrany nášho zdravia,“ vysvetľuje Marcela Buchtová, vedúca Laboratória molekulárnej morfogenézy Ústavu živočísnej fyziológie a genetiky AV ČR.

Štúdiu vypracovali vedci z Ústavu živočíšnej fyziológie a genetiky Akadémie vied Českej republiky (AV ČR) v spolupráci s Masarykovou univerzitou a Ústavom analytickej chémie AV ČR.

Nanočastice sa pri dlhodobom vystavení hromadia najmä v hipokampe, oblasti kriticky dôležitej pre pamäť a učenie. Okrem toho spôsobujú aj poruchu fosforylácie tau proteínu, procesu spojeného s Alzheimerovou chorobou a dalšími tauopatiami. PbNP tiež spôsobujú nerovnováhu prvkov pre chemickú podobnosť umožňujúca olovu imitovať v nervovej sústave vápnik. Ten je dôležitým prvkom v ľudskom tele zodpovedajúci za správnu funkciu mnohých procesov, napríklad bunkovej signalizácie alebo stability cytoskeletu.

„Naše experimenty dokázali, že zníženie hladiny vápniku v prostredí ešte posilňuje účinky častíc olova ešte zosilňuje,“ uvádza Daniela Kristeková z Ústavu živočíšnej fyziológie a genetiky AV ČR, ktorá študovala vplyv nanočastíc na správanie modelového organizmu – sladkovodnej ryby zebričky (Danio rerio). U jedincov vystavených PbNP boli zaznamenané výrazné zmeny pohybu a koordinácie.

Štúdia podľa jej autorov upozorňuje na riziká spojené s PbNP prítomnými v ovzduší a otvára tak nové možnosti terapeutických zásahov.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Základňa – 53. vydanie Piata digitálna revolúcia: Ako mení AI mier a vedomie? Dobre …

💬 Základňa - 53. vydanie Piata digitálna revolúcia: Ako mení AI mier a vedomie? Ďalšie…

4 minúty ago

Tu je celé video, kde je podrobne vysvetlené to čo vidiaci v bežnom živote nevid…

Tu je celé video, kde je podrobne vysvetlené to čo vidiaci v bežnom živote nevidia...https://youtu.be/UvecJRfQ3dMa…

11 minút ago

Kamióny s humanitárnou pomocou začali smerovať z Egypta k Pásmu Gazy

Káhira/Gaza 27. júla (TASR) - Kamióny s humanitárnou pomocou začali v nedeľu smerovať z Egypta…

13 minút ago

Slovenské volejbalistky zdolali Ukrajinky aj v 2. prípravnom stretnutí

Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky uspeli aj v druhom prípravnom zápase s…

19 minút ago

Pri jadrovej elektrárni v Japonsku spozorovali tri drony

Tokio 27. júla 2025 (TASR) - Nad japonskou jadrovou elektrárňou, v ktorej prebieha vyraďovanie dvoch…

31 minút ago

#Zoznámenie sa #summary ráno 27. júla 2025 Minulý týždeň sa uskutočnilo pri hľadaní ZR …

# #Summary Ráno 27. júla 2025▪️ Minulý týždeň sa konal pri hľadaní systému Air Air…

41 minút ago