Schopnosť správne posúdiť pravdivosť online informácií závisí od veku. Približne tretina (32 %) ľudí vo veku 16 až 29 rokov to dokáže, zatiaľ čo vo veku 75 rokov a viac je to len 7 %. Používatelia internetu majú väčšie problémy s kontrolou vizuálneho obsahu. Celkovo len 17 % respondentov tvrdí, že vie, ako zistiť, či bol obrázok alebo video zmanipulované. Iba 22 % mladších ľudí vo veku 16 až 29 rokov sa domnieva, že má v tejto oblasti dostatočné mediálne zručnosti. Medzi staršími ľuďmi vo veku 75 rokov a viac tento podiel klesol na 11 %.
Veľká neistota v záležitosti pravdivosti informácií však mnohým ľuďom nebráni v tom, aby pochybné informácie šírili bez ďalšieho overovania faktov. Menej ako polovica (44 %) používateľov si spravidla overuje informácie na internete predtým, ako ich zdieľa. Vo vekovej skupine 16 až 29 rokov je to 48 % a v skupine používateľov internetu vo veku 75 rokov a viac len 36 %.
V rámci štúdie združenia Bitkom v Nemecku oslovili 1003 ľudí vo veku 16 rokov a viac.
Zdroj feed teraz.sk
Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…
https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…
Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…
Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…