14.7 C
Bratislava
nedeľa, 25 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

V utorok sa začína posledná riadna schôdza NRSR pred letnou prestávkou

Bratislava 25. mája (TASR) - V utorok (27. 5.) popoludní sa poslanci Národnej rady (NR) SR po vyše mesiaci zídu na poslednej riadnej schôdzi...
HomeSlovenskoV utorok sa začína posledná riadna schôdza NRSR pred letnou prestávkou

V utorok sa začína posledná riadna schôdza NRSR pred letnou prestávkou

Bratislava 25. mája (TASR) – V utorok (27. 5.) popoludní sa poslanci Národnej rady (NR) SR po vyše mesiaci zídu na poslednej riadnej schôdzi pred letnou prestávkou. Parlament má na programe 35. schôdze vyše 150 bodov. Poslancov čakajú aj dva vetované zákony, ktoré do NR SR vrátil prezident Peter Pellegrini. Hlava štátu zároveň vystúpi so správou o stave republiky. Súčasťou programu je aj viacero bodov, ktoré sa presúvali z predošlých schôdzí, napríklad opozičné návrhy na odvolanie ministrov. Parlament by mal tiež definitívne hlasovať o vládnej novele Ústavy SR, ktorá sa týka najmä kultúrno-etických otázok.

Prezident má prvýkrát od nástupu do funkcie vystúpiť so správou o stave republiky pred poslancami v stredu (28. 5.). Parlament má opäť prerokovať zákony vrátené prezidentom. Ide o novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, v ktorej žiada úpravu výsluhového dôchodku pre generálneho prokurátora. Podľa Pellegriniho by ho mal dostať iba vtedy, ak by túto pozíciu zastával celé funkčné obdobie. Vrátil tiež zákon o tzv. covidových amnestiách. Nesúhlasí, aby boli odškodnení všetci, ktorí počas pandémie dostali pokuty za porušenie akýchkoľvek pandemických opatrení.

Podľa vládneho návrhu sa majú do ústavy zakotviť dve pohlavia – muž a žena. Pribudnúť má do nej aj zaručenie rovnosti medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za prácu. Ústavný zákon má tiež riešiť adopcie detí a rodičia by mohli mať právo rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese, ak je nad rámec vzdelávacieho programu. Návrhom sa má dosiahnuť i suverenita Slovenska v hodnotových a kultúrno-etických otázkach. Ústavu chce novelizovať aj SNS. Dosiahnuť chce predĺženie volebného obdobia v samosprávach zo štyroch na šesť rokov.

Poslanci sa budú venovať viacerým návrhom z dielne rezortu práce. Definitívne majú rozhodnúť o návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, podľa ktorej by nezamestnaní mohli prísť o dávky v hmotnej núdzi, pokiaľ odmietnu ponuku primeranej práce. Cieľom návrhu novely zákona o profesionálnych náhradných rodičoch je zase najmä skvalitnenie starostlivosti o deti so zdravotným postihnutím, ktoré sú na základe rozhodnutia súdu umiestňované do centier pre deti a rodiny.

Ministerstvo hospodárstva predkladá rozsiahlu novelu zákona o energetike. Prináša i právnu úpravu účastníkov trhu s elektrinou, rozšírenie niektorých povinností prevádzkovateľov distribučných sústav, ale napríklad aj úpravu zdieľania elektriny odberateľmi. Rezort školstva predložil novelu školského zákona, ktorá má zaviesť dvojstupňový systém ospravedlňovania vymeškaných hodín v materských a základných školách. Novela vodného zákona z dielne envirorezortu zase reaguje na pripomienky Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR.

Poslanci SNS podali návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov. SNS tiež predložila uznesenie, ktorým žiada odmietnuť sankčnú politiku voči Rusku. Hlas-SD podal návrh zákona o podmienkach predaja energetických nápojov.

Aj opoziční poslanci predložili množstvo návrhov. PS prišlo napríklad s novelou, ktorá by zabezpečila dodržiavanie princípu zákazu segregácie vo vzdelávaní. SaS chce obnoviť existenciu tretích strán ako subjektov, ktoré môžu viesť volebnú kampaň. V druhom čítaní je návrh zákona o turistických trasách z dielne KDH.

Poslanci majú prerokovať aj mimoriadnu správu verejného ochrancu práv, v ktorej reagoval na viaceré prípady policajného násilia v dôsledku služobného zákroku príslušníka polície.

Na programe sú aj presunuté návrhy na odvolanie ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (obaja nominanti SNS) a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD). Opozícia tiež podala návrh na vyslovenie nedôvery celej vláde.

Poslanci majú prebrať aj niekoľko výročných správ, medzi nimi správu o výsledkoch kontrolnej činnosti NKÚ či správu o činnosti komisára pre deti.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno