V USA sa začína proces s mužom, ktorý dobodal spisovateľa Rushdieho

Washington 4. februára (TASR) – Výberom poroty sa v utorok v americkom meste Mayville začal súdny proces s mužom obvineným z pokusu o vraždu spisovateľa Salmana Rushdieho, ku ktorému došlo v auguste 2022 počas jeho prednášky v Chautauqua Institution na západe štátu New York. Rushdie (77) útok nožom prežil, ale prišiel o pravé oko a má poškodenú pečeň, informovala agentúra Reuters.

Útočníka zadržali na mieste činu a identifikovali ako Hadiho Matara (26), ktorý sa následne priznal k obvineniam z pokusu o vraždu druhého stupňa a napadnutia druhého stupňa vzneseným prokurátorom okresu Chautauqua v štáte New York.

Rushdie, ktorý od vydania svojho románu Satanské verše v roku 1988 čelil vyhrážkam smrťou, má pred súdom vypovedať medzi prvými svedkami, píše TASR podľa Reuters. Proces sa koná na súde okresu Chautauqua v meste Mayville, ktoré sa nachádza neďaleko kanadských hraníc. V prípade dokázania viny za pokus o vraždu Matarovi hrozí maximálny trest 25 rokov väzenia.

Matar čelí aj federálnym obvineniam z pokusu o vraždu Rushdieho ako teroristického činu a z poskytovania materiálnej podpory libanonskému militantnému hnutiu Hizballáh, ktoré je v USA považované za teroristickú organizáciu. Matara budú za to súdiť v samostatnom procese v Buffale.

Rushdie sa stal na celom svete známym svojím štvrtým románom Satanské verše, vydaným v roku 1988. Román vyvolal najmä v moslimských krajinách vlnu protestov.

Kampaň proti Rushdieho románu vyústila až do situácie, keď iránsky duchovný vodca ajatolláh Rúholláh Músaví Chomejní vydal v roku 1989 náboženský dekrét – fatvu – za znevažovaniu islamu, ktorého sa Rushdie v románe podľa neho dopustil. Podľa fatvy má každý moslim povinnosť Rushdieho zabiť. Rushdie sa tak musel od tohto momentu ukrývať a meniť miesto svojho pobytu.

Západné štáty v dôsledku fatvy prerušili diplomatické styky s Iránom a v moslimských mestách sa konali demonštrácie podobné tým, ktoré sa o takmer 20 rokov neskôr objavili na protest proti karikatúram proroka Mohameda zverejneným dánskou tlačou.

Rushdieho romány dostali množstvo literárnych ocenení, napríklad za Deti polnoci získal v roku 2008 prestížnu Man Bookerovu cenu. V roku 2012 vydal memoárovú knihu Joseph Anton: Spomienky (2012), v ktorej spomína aj na Václava Havla, ktorý ho podporoval.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravoda…

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…

27 minút ago

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

33 minút ago

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

4 hodiny ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

4 hodiny ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

4 hodiny ago