Viceprimátorka Eva Nemčovská vo svojom príhovore podčiarkla, že pred 80 rokmi sa v meste skončilo obdobie fašistickej okupácie a začala sa nová etapa dejín. „Ľudia, ktorí prežili hrôzy vojny, pocítili obrovskú úľavu a s nádejou a vierou dúfali v lepšie zajtrajšky,“ povedala. Obdobie po vojne však podľa jej slov prinieslo nové výzvy, ktorým bolo potrebné čeliť. „Sloboda nie je samozrejmosťou, sloboda musí byť ochránená, pestovaná a odovzdávaná ďalším generáciám,“ zdôraznila.
Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič poukázal na to, že za vybojovaným mierom stáli ľudské obete. „Slová o mieri a slobode nesmú byť len prázdne frázy, ktoré používame pri spomienkových udalostiach. Musia byť žité, musia byť živé, musia nám pripomínať, aké vzácne sú hodnoty ako mier a sloboda,“ podotkol v príhovore. Ešte nedávno sme si podľa jeho slov nevedeli predstaviť, že budeme v 21. storočí v srdci Európy svedkami vojenskej agresie. „Vtedajší odpor voči agresorovi a pomoc spojencov naznačuje aj rámec dnešných odpovedí,“ dodal.
Riaditeľka Štátneho archívu v Trnave Júlia Ragačová priblížila, že 1. apríla 1945 bolo mesto od 10.00 h opätovne bombardované a fašistické vojská sa dali na ústup. Mesto bolo oslobodené o 14.00 h osloboditeľskými vojskami druhého ukrajinského frontu Červenej armády. „Rýchlo ustupujúce nemecké vojská sa už nedokázali surovo pomstiť obyvateľom takým spôsobom, ako to urobili v mnohých iných slovenských mestách a dedinách,“ doplnila.
Zdroj feed teraz.sk