Amnesty v správe s názvom Digitálne väzenie tvrdí, že srbské orgány používajú špionážny softvér, ktorý „po nainštalovaní do vybraného zariadenia poskytuje srbským orgánom rozsiahle možnosti sledovania“.
Správa sprostredkúva svedectvá novinára a aktivistu, ktorí obvinili miestne orgány, že im špionážny softvér do ich zariadení nainštalovali počas pobytu vo väzbe alebo rozhovoru s úradmi.
Podľa zástupcu regionálneho riaditeľa Amnesty International pre Európu srbské orgány využívajú túto technológiu a taktiku „ako nástroje širšej štátnej kontroly a represie namierenej proti občianskej spoločnosti“.
Tamojšie orgány podľa Amnesty používajú na sledovanie softvér NoviSpy či forenzné nástroje Cellebrite. Softvér NoviSpy dokáže z telefónu zachytiť citlivé osobné údaje, pričom je schopný na diaľku ovládať jeho kameru či mikrofón.
Agentúra AFP pripomína, že nezávislí novinári a občianska spoločnosť v Srbsku už dlhodobo obviňujú tamojšiu vládu a jej spojencov, že na nich útočia hanlivými vyhláseniami, žalobami či verejnými vyhrážkami.
Zdroj feed teraz.sk
Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…
📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…
Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…