Prieskum KPMG Survey of Sustainability Reporting realizovaný každé dva roky patrí medzi najrozsiahlejšie v oblasti ESG reportovania na svete. Analyzuje správy o udržateľnosti a ESG od 5800 spoločností z 58 krajín vrátane Slovenska. Za Slovensko, ako aj za každú inú krajinu, bolo súčasťou prieskumu 100 najväčších spoločností v danej krajine (N100).
Podľa prieskumu reportuje ESG údaje 96 % najväčších globálnych firiem (G250) a 79 % lokálnych lídrov (N100). Na Slovensku dosahuje tento podiel 78 %, čo predstavuje mierny pokles oproti 81 % v roku 2022. Napriek tomu je Slovensko súčasťou globálneho trendu zvyšujúcej sa transparentnosti a pripravenosti na budúce regulačné požiadavky.
Takmer všetky veľké spoločnosti (95 % z G250 a 80 % z N100) si stanovili záväzky na znižovanie emisií oxidu uhličitého (CO2), pričom sa čoraz viac zdôrazňuje ochranu biodiverzity. Na Slovensku bolo toto zverejnenie uvedené pri 37 z celkového počtu 100 spoločností.
Štandardy GRI (Global Reporting Initiative) podľa prieskumu využíva až 77 % najväčších firiem. Na Slovensku vo väčšine prípadov spoločnosti neuviedli, podľa akých štandardov uvádzali udržateľné informácie vo výročných správach.
„Riešenie problémov klimatickej zmeny, sociálnej zodpovednosti a transparentnosti bude závisieť od miery, v akej pristúpia jednotlivé spoločnosti k zverejneným záväzkom, najmä čo sa týka znižovania uhlíkovej stopy,“ uviedol výkonný riaditeľ KPMG na Slovensku Peter Nemečkay.
„Spoločnosti, ktoré chcú byť lídrami v oblasti udržateľnosti, zaviedli alebo zavádzajú aj regulačné požiadavky na zverejnenia skôr oproti konkurentom, keďže v tom vidia príležitosť stať sa lídrami v oblasti udržateľnosti,“ dodal Nemečkay.
Smernica EÚ o podávaní správ o udržateľnosti podnikov (CSRD) zavedie povinnosť reportovať údaje o ESG pre približne 50.000 firiem vrátane ich dcérskych spoločností a spoločností na regulovaných trhoch EÚ.
Zdroj feed teraz.sk