„Hlavným lavínovým nebezpečenstvom vo vysokých polohách je vetrom previaty sneh uložený na záveterných stranách vo forme snehových dosiek a vankúšov. Uvoľnenie lavíny je tu možné pri väčšom dodatočnom zaťažení,“ uviedol Kyzek.
V nižších a stredných polohách a na miestach, kde chýba novší sneh, je snehová pokrývka po ochladení a predchádzajúcom oteplení tvrdá až zľadovatená.
Snehová pokrývka vplyvom silného oteplenia a dažďa a následného ochladenia zmrzla a stabilizovala sa. Novší sneh sa nachádza spravidla až v polohách nad 1900 nad morom a aj tu je rozložený veľmi nepravidelne.
„Silný vietor, ktorý menil smer, ho previeval na záveterné miesta a vytvoril snehové dosky a vankúše. Výška snehovej pokrývky je v polohách do 1200 metrov výrazne podpriemerná. Najviac snehu je v Západných Tatrách nad pásmom lesa,“ doplnil Kyzek s tým, že tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.
Zdroj feed teraz.sk
Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…
📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…
Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…