V Sierra Leone v januári vyhlásili núdzový stav v súvislosti s výskytom v tom čase ešte len druhého prípadu nákazy mpox za štyri dni. Tento západoafrický štát minulý týždeň uviedol, že eviduje šesť úmrtí a 763 prípadov. Najviac prípadov sa vyskytlo v hlavnom meste Freetown.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) poskytla Sierra Leone 61.300 dávok vakcín proti mpox a krajina v apríli začala s očkovaním detí vo veku od 12 rokov, rizikových osôb a zdravotníkov.
„Zintenzívňujeme očkovaciu kampaň vo Freetowne, pohraničných mestách a vidieckych oblastiach, predovšetkým pre pracovníkov v prvej línii a na rizikových miestach,“ povedal Desmond Maada Kangbai, ktorý vedie očkovací program ministerstva zdravotníctva. Zaočkovaných bolo dosiaľ 2500 osôb, dodal. Od februára otvorila vláda v hlavnom meste štyri centrá na liečbu nakazených, píše AFP.
Mpox je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša blízkym kontaktom vrátane pohlavného styku. Symptómy mpox zahŕňajú vyrážky, horúčku, zimnicu, opuch lymfatických uzlín, vyčerpanosť, bolesti svalov, chrbta a hlavy, ako aj a respiračné príznaky. Úmrtia na mpox sú v krajinách s vyspelým zdravotníctvom zriedkavé.
V roku 2022 sa ochorenie rozšírilo globálne – prípady mpox sa objavili vo viac ako 70 krajinách po celom svete, ktoré dovtedy prípady mpox nehlásili. Najviac nakazených eviduje Konžská demokratická republika.
Sierra Leone bola v roku 2014 epicentrom epidémie eboly – zomrelo tam na ňu 4000 ľudí, pričom celosvetovo zaznamenali viac ako 11.000 úmrtí na túto chorobu. Krajina pre túto epidémiu prišla o sedem percent svojej pracovnej sily v zdravotníctve.
Zdroj feed teraz.sk