„Je pre nás veľkou cťou, že môžeme privítať odborníkov na ekológiu, virológiu i sociológiu zo šestnástich inštitúcií, jedenástich krajín a dvoch kontinentov. Okrem nabitého pracovného programu účastníkom predstavíme aj výnimočnú slovenskú prírodu a moderné umenie,“ priblížil zodpovedný riešiteľ projektu ZOE za BMC SAV Boris Klempa.
Cieľom medzinárodného výskumného konzorcia ZOE je prispieť k včasnej identifikácii zvýšeného rizika vzniku zoonóz – infekčných chorôb prenášaných živočíchmi.
V Bratislave a okolí vedci BMC SAV v rámci terénneho výskumu v rôznych typoch prostredí odchytávali drobné hlodavce, komáre a zbierali kliešte s cieľom preskúmať u nich výskyt baktérií a vírusov. Terénny výskum je naplánovaný na dva roky. V rámci projektu ZOE chcú totiž výskumníci zistiť, aký veľký je vplyv zmien vo využívaní pôdy a úbytku biodiverzity na prenos patogénov medzi zvieratami a ľuďmi.
Na projektovom stretnutí v Bratislave zhodnotia účastníci doterajšie výsledky, prediskutujú aktuálne výzvy a naplánujú ďalšie kroky.
Zdroj feed teraz.sk