Prehliadka je zostavená z titulov, ktoré dodnes s úspechom reprezentujú Slovensko na podujatiach s klasickým filmom v zahraničí. Jej zámerom je prezentácia slovenskej kultúry a umenia v Brazílii. Ministerský radca z veľvyslanectva SR v Brazílii Viliam Rosenberg hovorí, že pre Slovensko ide o „veľkú výzvu“.
Cinamatica Brasileira v Sao Paule vlastní najväčší audiovizuálny archív v Južnej Amerike a patrí medzi najvýznamnejšie inštitúcie svojho druhu na svete. Organizátori veria, že projekt československých trezorových filmov divákov v Sao Paule zaujme.
Brazílske publikum si bude môcť pozrieť snímky ako Organ (1964) Štefana Uhera a Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska.
Dramaturgovia prehliadky uvádzajú, že „československá kinematografia je samostatnou kapitolou v explózii nových filmov 60. rokov 20. storočia“.
Na začiatku 60. rokov sa medzi Prahou a Bratislavou sformovala nová generácia režisérov s kolekciou inovatívnych filmov, ktoré rýchlo upútali pozornosť sveta. Vo fenoméne, ktorý sa označuje ako „zázrak československého filmu“, sa na medzinárodnej filmovej mape objavili režiséri ako Štefan Uher, Miloš Forman, Jaromil Jireš, Juraj Jakubisko, Věra Chytilová, Evald Schorm, Jan Neměc a ďalší.
Premietnuté budú filmy Organ (1964), Prípad Barnabáš Kos (1964), 322 (1969), Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) a Ľalie poľné (1972).
Okrem slovenských snímok prehliadka uvedie aj české filmy – medzi nimi klasické diela ako Sedmikrásky (1966), Hoří, má panenko (1967), O slavnosti a hostech (1965), Spalovač mrtvol (1968), Ucho (1969) či Žert (1968).
Prehliadka Zakázaný československý svet sa v tejto podobe konala už vlani na jeseň v brazílskom meste Porto Alegre.
Zdroj feed teraz.sk