21.6 C
Bratislava
utorok, 27 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

V Rusku odsúdili exilovú šéfku ľudskoprávneho projektu

Moskva 27. mája (TASR) - Okresný súd v Moskve v utorok v neprítomnosti odsúdil vedúcu projektu na ochranu ľudských práv Anastasiu Burakovovú na 7,5...
HomeZahraničieV Rusku odsúdili exilovú šéfku ľudskoprávneho projektu

V Rusku odsúdili exilovú šéfku ľudskoprávneho projektu

Moskva 27. mája (TASR) – Okresný súd v Moskve v utorok v neprítomnosti odsúdil vedúcu projektu na ochranu ľudských práv Anastasiu Burakovovú na 7,5 roka väzenia za dezinformácie o ruskej armáde. Informovala o tom stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), píše TASR.

Ako spresnil Burakovovej advokát, prokurátor žiadal trest odňatia slobody v trvaní 8,5 roka.

Burakovová bola súdená za šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde, ale ona sa z exilu tvrdila, že podnetom pre obvinenie bol jej príhovor na protivojnovom zhromaždení v gruzínskej metropole Tbilisi ešte z roku 2023. Video s jej príhovorom bolo zverejnené na platforme Telegram.

Nikto si nemyslel, že Putin sa takto zblázni. Teraz vedie vojnu v našom mene,“ povedala v prejave na zhromaždení v Tbilisi a obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina zo smrti ukrajinských civilistov a ničenia ukrajinských miest ruskou armádou.

Meno Burakovovej figuruje v zozname tzv. zahraničných agentov. Do podobného zoznamu týkajúceho sa právnických osôb je zapísaný aj jej projekt Kovčeg (v preklade z ruštiny Bárka), ktorý od začiatku vojny rozpútanej Ruskom proti Ukrajine poskytuje pomoc ruským emigrantom. Burakovová je vzdelaním právnička a je aj bývalou predsedníčkou hnutia Otvorené Rusko, ktorého činnosť ruské úrady označili za nežiaducu.

Projekt Kovčeg má za cieľ podporovať Rusov nútených utiecť zo svojej vlasti v dôsledku politického prenasledovania, protivojnových postojov alebo odmietnutia podpory režimu. Takýmto ľuďom poskytuje právnu pomoc, pomáha s logistikou pri presťahovaní, ponúka psychologickú i komunitnú podporu, ako aj pomoc pri hľadaní bývania, práce alebo pri aktivizme v exile.

So svojimi aktivitami Kovčeg začínal v Tbilisi, kde sa po začiatku invázie usadilo mnoho ruských emigrantov. Neskôr vznikli pobočky tohto projektu aj v Istanbule, Jerevane, Varšave, Astane i Alma-Ate.

Podporovateľom tohto projektu je aj bývalý šéf plynárenskej spoločnosti JUKOS Michail Chodorkovskij, ktorý od svojho prepustenia z väzenia žije v emigrácii.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno